Skocz do zawartości

Jakie ciśnienie panuje w butelce piwa ?


lgorek

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Chce przeprowadzić doświadczenie. Jednak szukam informacji jakie ciśnienie panuje w butelce piwa i nie mogę nigdzie znaleźć. Interesują mnie widełki jakie mogą panować w butelce dla przykładu. Minimalnego nagazowania, czyli praktycznie kiedy nie ma dodanego cukru, poziom v/v 1,0 oraz dla bardzo dużego nagazowania na poziomie v/v 3,0 a nawet v/v 3,5. 

 

Czyli mamy rozrzut nagazowania od 1,0 do 3,5, moje pytanie to ile jest to w przeliczeniu na bary ? Da się to woogóle przeliczyć, czy jest to niemożliwe. Jeżeli jest to możliwe to te 3,5 to jest 1,5bara a może 4bary ?

 

 

Pozdrawiam

Edytowane przez lgorek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Bardzo dobry artykuł. 

Co do tego to widać że gość użył 650ml butelek i tam gdzie zastosował 3g cukru miał ciśnienie 30psi=2,0bara, a przy 6g 35psi=2,4bara.

Dodam że w przeliczeniu dał on odpowiednio 4,6g oraz 10g na litr piwa. Jak sprawdziłem dla piwa 12blg początkowe i końcowe 3blg jest to odpowiednio nagazowanie na poziomie 2,0 oraz 3,2. 

 

Czyli max ciśnienie można przyjąć te 2,6bara 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmmm, wszystko pięknie, ładnie, ale w jakiej temperaturze?

Przy 2% obj. CO2 w temperaturze 10°C to będzie ~1,5bar a przy 20°C to będzie już ~2,0-2,2 bar

Więc bez zadbania o temperaturę badania to cały test jest bez sensu.

Edytowane przez Malinowy Jęczmień
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmmm, wszystko pięknie, ładnie, ale w jakiej temperaturze?

Przy 2% obj. CO2 w temperaturze 10°C to będzie ~1,5bar a przy 20°C to będzie już ~2,0-2,2 bar

Więc bez zadbania o temperaturę badania to cały test jest bez sensu.

Miałem napisać że przy 20°C. 

Chodziło mi bardziej jakiego są to rzędu przedziały. Teraz wiem że jest to mniej więcej do 2,5bar a nie do 10bar :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.