Jump to content

[Piwny turysta] Rügener Insel-Brauerei z Rambin auf Rügen


Pierre Celis

Recommended Posts

Kontynuując podróż po browarach z Meklemburgii, nie sposób nie wspomnieć o najmłodszym browarze z tych ziem, czyli o Rügener Insel-Brauerei.

DSC01608

 Powstał pod koniec lipca tegoż roku, na wyspie Rugia, a dokładniej we wsi Rambin auf Rügen, która uchodzi za wrota do tej wspaniałej nadmorskiej krainy.

Założony został z inicjatywy niemiecko-belgijskiego kapitału, który postawił sobie jeden, aczkolwiek bardzo ambitny cel. Popularyzacja nowofalowych gatunków, które pokochał cały świat…z wyjątkiem Niemiec.

W tymże celu został wybudowany od podstaw nowy browar, który żywo przypomina piwowarskie inicjatywy za wielkiej wody. Zewnątrz niepozorny, typowy przemysłowy blaszak, jakich wiele w całych Niemczech. Wnętrza zaś, to całkowita odwrotność tego co mogliśmy zobaczyć wcześniej. Sala warzelna cała została otulona w surowym drewnie, z delikatnymi wstawkami w postaci stalowych detali. U podnóża trójnaczyniowej warzelni, został zainstalowany kontuar z nalewakami, z których na co dzień toczone są miejscowe piwa. Żeby było jeszcze ciekawiej, dosłownie kilka metrów dalej znajduje się pomieszczenie, w którym to kondycjonowane są piwa w dębowych beczkach.

Mało tego, browar stosuje rzadko już spotykaną w nowoczesnych browarach, otwartą fermentację dla wszystkich gatunków piw wytwarzanych w tym miejscu. Co ciekawe, browar mimo, że dopiero co zagościł na niemieckim rynku, obdarował piwoszy nietuzinkowym prezentem, wypuszczając na rynek aż dwanaście gatunków piw, które nie co dzień goszczą na niemieckich półkach sklepowych.

Przyznam szczerze, że oferta, która została mi przedstawiona, była na tyle ambitna, że żaden nowofalowy browar w naszym kraju, nie powstydziłby się mieć w swojej ofercie takiego właśnie zestawu.

Czego tutaj nie ma? Chyba jedynie wszędobylskiej „ajpy”. Na całość ich portfolio składają się takie gatunki, jak: ESB (5,2% alk.), Oatmeal Stout (5,5% alk.), Saison (5,5% alk.), Belgian Strong Ale (7,5% alk.), Imperial Stout (7,5% alk.), Dubbel (8,5% alk.), Tripel (9,5% alk.), Brut (5,5% alk.), IPA chmielona australijskimi odmianami, dwie odmiany Sour Ale (każda po 5,5% alk.) oraz górno fermentacyjna wędzonka (5,5% alk.).

Brzmi wspaniale, a jak smakuje, to musicie ocenić już sami. Ze względu na bliskość browaru do naszych granic oraz szeroka dystrybucja (jak na tak młody browar) na terenie Niemiec, zakup tychże piw nie będzie stanowił dla nikogo problemu.

Gorąco polecam!

DSC01613

.

DSC01621

.

DSC01623

.

DSC01610

.

DSC01615

.

DSC01620

.

DSC01637


3943 b.gif?host=piwnyturysta.wordpress.com&bl

Wyświetl pełny artykuł
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.