Skocz do zawartości

Cicha fermentacja - sygnały końca


314wo.pl

Rekomendowane odpowiedzi

Jakiś czas temu rozstałem się ze schematem fermentowania 7+7. O ile sygnały końca fermentacji burzliwej są dosyć czytelne dla mnie, to w zasadzie nie wiem, ile trzymać na cichej. Zwykle trzymam po prostu kilka dni, ale zupełnie nie oglądając się na jakiekolwiek sygnały, których po prostu nie dotrzegam. Dlatego chciałbym się dowiedzieć, czy jakoś można określić koniec cichej fermentacji? Czy może takich wyraźnych sygnałów nie ma i trzeba po prostu odczekać 7-10 dni? No ale jeśli 7-10, to lepiej 7, czy 10? :). W ogóle to jaka jest tolerancja czasowa na tym etapie? Od razu uprzedzam, że wiem, że "to zależy", ale chodzi mi o jakieś zgrubne zasady, jeśli okazałoby się, że nie ma porządnych wskazań zakońćzenia cichej fermentacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakich sygnałów się spodziewasz? Dźwiękowych czy świetlnych?  :D Po pierwsze cicha jest w zasadzie nie potrzebna jeśli nie chmielisz na zimno lub nie dodajesz dodatków.

 

Sygnałem jest utrzymywanie się BLG przez kilka dni na tym samym poziomie.

 

Tolerancja czasowa jest dokładnie taka jak powiedziałeś czyli to zależy. A dokładnie to zależy kiedy masz czas zabutelkować. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sygnałem jest utrzymywanie się BLG przez kilka dni na tym samym poziomie.

 

 

Jeśli już przelewa na cichą do innego fermentora to zapewne wtedy, kiedy blg już nie spada.

A cel tego działania? Chyba lepsze wyklarowanie piwa. Więc jeśli cel został osiągnięty to wtedy można zlewać.

No i jeszcze zbieranie gęstwy. Ja przelewam na cichą właśnie tylko dlatego.

 

  Tolerancja czasowa jest dokładnie taka jak powiedziałeś czyli to zależy. A dokładnie to zależy kiedy masz czas zabutelkować. 

 

 

Dokładnie.

Edytowane przez ASadam
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.