Skocz do zawartości

Dofermentowanie gęstwą na cichej


lesiux

Rekomendowane odpowiedzi

Czołem wszystkim,

 

Popełniłem jakiś czas temu Triple IPA 30,5blg. Jutro mija miesiąc od warzenia, zlałem na cichą, aby uniknąć autolizy drożdży. Aktualnie piwo ma 12,5 BLG. Fermentowane na gęstwie US-05. Chciałbym spróbować dofermentować jeszcze niżej to piwko. Mam świeżą gęstwę US-05, którą chciałbym dodać na cichą. Czy to dobry pomysł? Jeśli tak to jak zadać te drożdże? Jak wyliczyć ilość? Z kalkulatora jak do świeżej brzeczki? Czy napowietrzać ponownie?

 

Będę wdzięczny za wszelką pomoc.

 

Pozdrawiam

Artur

Edytowane przez lesiux
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem nie ma to sensu. Wg. parametrów drożdże powinny jeszcze trochę zjeść bo odfermentowanie to niecałe 70% jednak teoretyczna tolerancja na alkohol to 10% (praktycznie do 12,5%). Twoje piwo ma aktualnie około 11,5%. Jeśli chcesz czymś zadać to drożdżami z większą tolerancją np. super high gravity

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć.

Graty za porwanie się na piwo o takim ekstrakcie! Zwykłe drożdże już chyba nie za bardzo ruszą młode piwo z takim stężeniem alkoholu. Jakbyś chciał mocno odfermentowane piwo to możesz użyć drożdży bayanus G995. Tylko one prawdopodobnie zejdą Ci bardzo nisko. Można pokusić się jeszcze o gęstwę z drożdży belgijskich, niektóre szczepy mają wysoką tolerancję na alkohol. Przykładów nie podam, bo się nie znam :) Ewentualnie jakieś inne drożdże winiarskie. 

 

Edit: http://www.piwo.org/topic/18396-dro%C5%BCd%C5%BCe-do-mocnych-piw-do%C5%9Bwiatczenie/

Edytowane przez Pindin
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dzięki @Pindin :)

 

A ryzykuję czymś jak dodam te US-05 i nie ruszą, czy po prostu opadną sobie i tyle? Jak wyliczyć ilość i czy napowietrzać? Belgii nie chciałbym dodawać, bo zależy mi na czystym profilu. Znowu też jakoś mega nisko nie chcę zejść, bo piwo jest solidnie nachmielone i już teraz goryczka ostro daje się we znaki. Jakby zeszło tak do 10 BLG to byłbym rad.

Edytowane przez lesiux
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szkoda zachodu. Jak smakuje juz teraz a w butlach polezy to powinno byc tylko lepiej. Alkoholu masz wystarczajaco. Szkoda kombinowac dla tych 2blg bo mozna wiecej szkody narobic niz to warte. Ja bym zostawil tak jak jest.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Belgii nie chciałbym dodawać, bo zależy mi na czystym profilu.

 

W niższych temperaturach drożdże belgijskie dają w miarę czysty profil.

Tak jak napisał kolega nade mną, szkoda zachodu -> "co racja to racja". Ewentualnie daj łyżkę czy tam 3 (łyżki) gęstwy, (bo raczej tamte nie ruszą [może się mylę.?]) dodaj pożywki dla drożdży, może coś zejdzie niżej. W sumie nic nie tracisz. Osobiście bym nie napowietrzał. Ktoś bardziej doświadczony i mądrzejszy w temacie niech Ci poradzi. 

 

To tyle z mojej strony. Udanej degustacji życzę (za rok :P ).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak przelejsz na cicha to moze jeszcze cos zejdzie blg. Ale chyba robiac takie piwo spodziewales sie ze najprawdopodobniej nie zejdzie do 5blg? Jeszcze nie wiemy jaki zasyp i sposob zacierania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

To tyle z mojej strony. Udanej degustacji życzę (za rok :P ).

 

Panie za rok to z tego chmielu już nic nie zostanie. Liczę na szybszą degustację ;)

 

 

 

Ale chyba robiac takie piwo spodziewales sie ze najprawdopodobniej nie zejdzie do 5blg?

 

Wyżej pisałem, że liczę po cichu na zejście do 10blg.

 

 

 

Szkoda kombinowac dla tych 2blg

 

No tu mam właśnie zagwozdkę, bo przy pierwszym pomiarze jak piwo miało 15blg to smakowało jak słodki barley wine, w ogóle nie było czuć chmielu. A teraz zaledwie 2,5blg niżej smakuje diametralnie inaczej i jestem po prostu ciekaw jak będzie smakować gdyby udało się urwać kolejne 2 blg.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To moze podziel na 2 wiadra jak juz tak bardzo chcesz kombinowac. Do jednego nie dawaj nic, a do drugiego drozdzaki. Ale jak pisali poprzednicy piwo i tak dosc ladnie zeszlo. Powtorze sie ze ja bym zostawil tak jak jest. Tym bardziej ze piszesz ze juz teraz jest smaczne. Na pewno duzo zachodu cie kosztowalo to piwo, wiec zastanow sie 2 razy czy jest sens kombinowac.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ryzyk- fizyk. Kręcę właśnie starter z gęstwy i powoli dodaję piwa, żeby przyzwyczaić drożdże do alko. Dam znać jak się skończyło, co by było dla potomnych. W każdym bądź razie dzięki za wszelkie rady :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.