Skocz do zawartości

Pytanie o Bretty


BroBart

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

 

Próbuję właśnie zrobić 2 różne piwka z jednej warki i zastanawiam się jak tu zoptymalizować proces.

 

Póki co T-58 żrą sobie w fermentorze jakieś 23l bliżej nieokreślonego Belga na 15BLG, ale na cichą planuję rozlać to na 2 wiadra: jedno nachmielić Centennialem, a do drugiego dodać wiśnie (coby żona za mocno nie marudziła, że z mojego warzenia nic nie ma). Proporcje rozlewu planowałem na 2/3 chmielonego na zimno i 1/3 krieko-podobnego.

Na cichą chcę do obu dodać Bretty (WLP650) i teraz zastanawiam się jak to dodawać: czy zrobić starter i rozlać na pół między wiadra już po zlaniu na cichą, czy wrzucić po 7-10 dniach bretty na burzliwej (oczywiście też wystartowane) i po dodatkowych 3 dniach przelewać na cichą rozdzielając (ale to chyba nie ma większego sensu, nie?).

 

Pytania dodatkowe: jak bardzo wiśnie podbijają ekstrakt? ile wody dolać do fermentora z wiśniami żeby mi za szybko żony nie upijało? jak długo fermentować z wiśniami (wstępnie myślałem o 6-8 tygodniach, a później zlać znad wiśni na dodatkowe 14 dni coby się upewnić że bretty mi granatów nie zrobią).

 

Wszelkie inne podpowiedzi i sugestie mile widziane.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę, że możesz po prostu podzielić fiolkę na dwa wiadra.

 

Nie jestem w stanie pomóc co do BLG wniesionego przez wiśnie, ale czas fermentacji dla spokoju bym wydłużył do 2 miesięcy - bretty na cichej schodzą bardzo nisko. Butelkuj dopiero, jak zauważysz, że BLG przestało spadać. Gdybyś gdzieś znalazł informacje o zawartości cukru w owocach wiśni, to pewnie dałoby się jakoś chałupniczo wyliczyć ten ekstrakt. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie spadające BLG przy całych (ewentualnie wydrylowanych) wiśniach w środku wydaje mi się średnio wymierne, no bo na chłopski rozum, to będą cukier oddawać dużo wolniej niż z płynów, więc BLG może się trzymać mniej więcej stałe - trochę wiśnie oddają, trochę drożdże żrą, stąd pomysł na zlanie znad wiśni na dodatkowe 2 tygodnie.

 

Z zawartością cukru w wiśniach niegłupi pomysł, można zawsze wziąć próbkę tych samych owoców, wsadzić  do wody w tych samych proporcjach co w piwie i sprawdzić BLG nawet bez przeliczania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytania dodatkowe: jak bardzo wiśnie podbijają ekstrakt? ile wody dolać do fermentora z wiśniami żeby mi za szybko żony nie upijało? jak długo fermentować z wiśniami (wstępnie myślałem o 6-8 tygodniach, a później zlać znad wiśni na dodatkowe 14 dni coby się upewnić że bretty mi granatów nie zrobią).

 z tego co czytałem/słyszałem wiśnie i inne owoce obniżają ekstrakt piwa, a nie podwyższają. (średnio mają mniejszy udział % cukru niż brzeczka 12BLG)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.