Jump to content

Dziwny osad drożdżowy po burzliwej.


raksO

Recommended Posts

To mój pierwszy post tutaj, więc witam wszystkich ;)

Właśnie przelałem moją 3 warkę (Session IPA) na cichą. W poprzednich warkach używałem drożdży S-04, które tworzyły zbity osad na dnie. Teraz użyłem drożdży M44. Od początku wiedziałem, że osad będzie mniej zbity, ale ten pływał po powierzchni (patrz zdjęcie). Tutaj rodzi się pytanie. Czy takie drożdże nadają się do ponownego użytku? Z czego coś takiego się bierze, a może po prostu one są takie i mam się niczym nie przejmować.
Z góry dzięki za odpowiedź ;)

post-17087-0-70926600-1476470891_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Witam,

W przypadku pojawienia się takiego osadu po burzliwej i przy przelewaniu na cichą czy można ten pływający osad zebrać jakąś łyżką - tak jak się zbiera na przykład szum w rosole, żeby w trakcie przelewania nie zassać tych drożdży do fermentora, gdzie będzie odbywać się cicha fermentacja?

Link to comment
Share on other sites

Drożdże zbiera się w dwóch sytuacjach pierwsza to w fazie wysokich krążków a druga to po burzliwej w czasie zlewania na cichą. Najlepsze drozdze są jak sie je wybierze z wierzchu (najbardziej zywotne, pracowite, najsilniejsze) pozniej sa juz troche wymeczone jezeli to jest wysoki ekstrakt.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.