Jump to content

błąd w pomiarze ekstraktu.


Recommended Posts

Wczoraj zacząłem warzyć AIPA, po wysładzaniu brzeczkę zamknąłem w wiadrze i zostawiłem resztę pracy na jutro. Dzisiaj pobrałem próbkę z wiaderka bez mieszania brzeczką i ukazało się 21,5 na 14l (olaboga!) aż sprawdzałem balingometr na wodzie czy nie oszalał. Po gotowaniu zrobiło się 20,5blg na 8l co już się zgadzało z przewidywaniami.

 

Pytanie skąd się wziął błąd w sprawdzeniu blg po wysładzaniu ? Możliwe że jak ściągnąłem próbkę tylko z dołu wiadra to  to ekstrakt był tam o niebo większy niż na górze ? Podczas wysładzania całość raczej się wymieszała więc dziwi mnie ta różnica

Edited by rafik174
Link to comment
Share on other sites

tak różnica może jednego stopnia Celsjusza. Już nie wspomnę o tym że mam trzy termometry:alkohol,elektryczny,sonda i każdy różni się o 1 stopień celsjusza :P sonda jest pośrodku nich ale to już temat na inny post :PPP

Link to comment
Share on other sites

Właśnie o tym jest ten wątek...

 

Mnie też ze dwa razy zdarzyła się taka niewytłumaczalna alchemia. Raz po dorzuceniu laktozy na gotowaniu okazało się że musiała być na sterydach, bo zwiększyła ekstrakt zmierzony przed gotowaniem chyba dwukrotnie ;) Nie wiem jak można to wyjaśnić.

 

Wysłane z mojego GT-I9300 przy użyciu Tapatalka

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.