Jump to content

chmielenie w zależności od metody chłodzenia


Recommended Posts

Witajcie, od jakiegoś czasu się zastanawiam zależnością efektywnego chmielenia - szczególnie na aromat - a metodą chłodzenia. 

Wydaje mi się ze większość domowych receptur podporządkowana jest tradycyjnej metodzie opartej na chłodnicy zanurzeniowej ale co w przypadku innych metod?

 

Najlepsza wydaje się włąśnie ta metoda, wyłączamy palnik, aplikujemy chmiel i puszczamy zimną wodę przez chłodnicę... mozemy się zatrzymać w okolicy 80C, a nie musimy.. - tu jest wszystko jasne.

 

1)

Jak chmielić w wypadku kiedy chcemy schłodzić brzeczkę chłodnicą przeciwbieżną, wymiennikiem płytowym etc, kiedy z jednej strony chodnicy mamy prawie wrzątek a za kilka sekund z drugiej strony mniej niż 20C

 

2) 

Jak chmielić, w przypadku braku chłodnicy lub kiedy jest ona bardzo mało efektywna a brzeczka stygnie np całą noc?

 

Czy w obu wypadkach należałoby jakoś modyfikować receptury chmielenia? może skupić się bardziej na chmieleniu na zimno?

 

Jakie jest Wasze doświadczenie / jakie przemyślenia? podzielcie się :)

Pozdrawiam

 

 

Link to comment
Share on other sites

Ja nie posiadając chłodnicy (na razie - mam nadzieję), na goryczkę chmielę standardowo 60 minut - uważam, że w tym przypadku ten dodatkowy czas po wyłączeniu palnika, a do temperatury 80°C nie jest na tyle długi, żeby wyługować coś "złego" z chmielu, typu garbniki. Chmiele, które zwykło się wrzucać na przysłowiowy smak, czyli te 20-15 minut, wrzucam na ostatnie 10 minut. Chmiele na zimno wrzucam z termometrem w ręku, jak temperatura spadnie poniżej 80°C. Chłodzę w wannie z petami z lodem, obieg wymuszony ręką. Ciężko mi powiedzieć ile to zajmuje, do godziny? Chyba nie dłużej.

 

Reasumując chmielenie trzeba dobrać do chłodzenia jakim dysponujemy znając zakresy temperatur wrzenia olejków. W opracowaniach jest artykuł o chmieleniu whirpoolowym, który daje potrzebną wiedzę: http://www.piwo.org/topic/10132-artyku%C5%82-byo-hop-stand-chmielenie-whirpoolowe/

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Chciałbym podbić temat. Osobiście używam chłodnicy przeciwbieżnej i mam ten problem, że chłodzenie odbywa się punktowo więc ekstrakcja olejów nie następuje tag jak w przypadku wykorzystania chłodnicy zanurzeniowej. Czy macie jakieś patenty na podbicie aromatu chmielu w takim wypadku? Ja radzę sobie tylko i wyłącznie chmieleniem na zimno ci za rok idzie nie wiem czy jest sens rzucać coś na 0'.

Link to comment
Share on other sites

Ja nie do końca kleję proces ekstrakcji aromatu z chmielu. Czy proces trwa nadal po wyjęciu chmielu, czy może jakimś rozwiązaniem przy przeciwbieżnej było by wsypanie na 0' w koszu i szybkie wyjęcie kosza?

Edited by Kòpôcz
Link to comment
Share on other sites

Stawiałbym raczej na fizyczne "wypłukanie" olejków eterycznych. Więc po wyjęciu już nie trwa. Co do zadania chmielu na 0', nie ma znaczenia metoda chłodzenia byle zrobić to jak najszybciej, bo do tych około 80°C olejki eteryczne odparowują bardzo szybko.

 

Spokojnie rzucaj na 0' w przeciwbieżnej.

Link to comment
Share on other sites

Tylko czy dawanie na 0' w przeciwbieżnej da efekt "na aromat". Przyjmując, że warka w przeciwbieżnej schładza się przez 20 minut, a to co w kotle cały czas wrze, to może lepiej dla efektu "na aromat" dawać chmiel do gara po schłodzeniu ok. 75% brzeczki? Czy mniejsza objętościowo ilość brzeczki wpływa na mniejszą "wagowo" ilość wyekstrachowanych aromatów? Czy może niezależnie czy dajemy do 100l, czy 20l, to zawsze z X gram chmielu uzyskamy X gr aromatu? (oczywiście jednostka miary aromatu jest umowna)

Link to comment
Share on other sites

Jakaś to metoda, szkoda tylko, że o dobrodziejstwie przepływu grawitacyjnego musimy zapomnieć.

Pocisnę jednak - czy w mniejszej ilości brzeczki uda się wyekstrachować cały możliwy do wydobycia z chmielu aromat w danych jednostach czasu/temperatury, czy tylko jego część proporcjonalną do zmniejszonej objętości brzeczki?

Link to comment
Share on other sites

To zbieraj wychlodzona brzeczke do garnka. Określ ile tej brzeczki potrzebujesz i potem ręcznie przelej na raz. Nawet przy warce 100l będziesz miał do przelania max 15l więc nie będzie to jakimś dużym wysiłkiem.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.