Jump to content

Lakier do paznokci podczas fermentacji


d_j

Recommended Posts

Witam

Fermentuje ostatnio weizenbocka 19°Blg, jedno wiadro to wyeast stefany drugie to mauribrew Weiss 3 cie pokolenie gęstwy (gęstwa zdana mg kalkulatora-mr malty). Burzliwa rozpoczęła się ok 23.10 drożdże zadane w temp 18°C i powoli temp podniesiona do 20°C (do wczoraj). Wczoraj otworzyłem skrzynie fermentacyjną i aż mnie powalił smród lakieru do paznokci, jeszcze czegoś takiego nie miałem. Niby nie powinno się obawiać zapachów wydzielanych podczas fermentacji, ale ten jest wyjątkowo ostry. Mam się obawiać że fermentacja została źle przeprowadzona, temp skoczyła i piwo nie bedzie się nadawało do picia ? Za dużo pasaży na pszenicznych drożdżach stąd ten smród? Miał ktoś z Was taki przypadek?

Link to comment
Share on other sites

Rozpuszczalnik czy też aceton, jeśli o to chodzi, to octan etylu produkowany przez drożdże, chyba najczęściej to zbyt wysoka temperatura fermentacji, może w skrajnych przypadkach jakaś infekcja, z tego co mi wiadomo to nie możesz liczyć na zredukowanie tego aromatu/smaku.

Link to comment
Share on other sites

Dość niedawno wylałem 21 litrów American Wheat, które waliło lakierem do paznokci, dodatkowo na powierzchni utworzyła się taka jakby błona, która po przebiciu była krucha. Smak delikatnie kwaśny był...prawdopodobnie bakteria octowa spowodowana otwieraniem wieka fermentora i dostarczaniem tlenu do środka...

Edited by Versaar
Link to comment
Share on other sites

niedobrze :/

póki co drożdże zasyfiły cały fermentor i nic nie widać czy jest jakaś infekcja, a nie chce zaglądać niech sobie siedzi narazie. Mam nadzieje że to będzie tylko przynajmniej jeden z dwóch fermentorów do wylania :)

Link to comment
Share on other sites

Witam!

Niedawno miałem tak przy jakiś drożdżach do belga, temperatura fermentacji była baaardzo zbyt wysoka (moja wina!). Piwo po trzech miesiącach w piwnicy trąciło jeszcze lakierem, ale pite po siedmiu nagle straciło ten smród. Tak że nie wylewaj, w butelki , do piwniczki i zapomnij na jakieś 7-8 miesięcy.

Pozdrawiam.

Link to comment
Share on other sites

Problem w tym że to niemiecka pszenica, po 7 miesiącach moze nie być za dobra :)

Narazie wszystko wskazuje na to że to wyeasty tak śmierdzą, spróbowałem wczoraj dunkelweizena (weizen bock był robiony na gęstwie po nim) i czuć lakier. Nie tak nachalnie ale jest wyczuwalny... Także zobaczymy, może to jakaś infekcja, bo temp weizenbocka na burzliwej w 18°C to chyba nie jest tak strasznie dużo... Jak się skończy fermentacja dam znać co i jak.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.