Jump to content

coopers european lager na lagerowych drozdzach


Recommended Posts

Witam!

Mam problem ponieważ nigdzie nie umiałem znaleźć dobrego poradnika na temat piw dolnej fermentacji. Chce uwarzyć swoje pierwsze piwo, wybór padł na european lagera od coopersa gdyż chce porównac je ze sklepowymi. Lecz jak coś robić to na 100% dlatego chce go sfermentować tak jak przystalo w temperaturze 9-12 stopni, zakupilem do tego drożdże s-23.

 

A więc pierwsze pytanie

Będe chciał dosładzać słodem i zamiennikiem cukru do piwa(słód + glukoza) i moje pytanie jaki procent cukru będzie najlepszy do puszki z coopersa ? To znaczy jaki byłby optymalny poziom blg brzeczki przed fermentacja ? Mysle o 12 ale chcialbym uslyszeć opinie kogoś bardziej doświadczonego ode mnie.

 

Drugie Pytanie

Ile powinna trwać burzliwa fermentacja ? Lub do jakeigo poziomyu blg powinna zejsc brzeczka aby przejsc do nastepnego etapu.

 

Trzecie

Co po burzliwej normalna cicha w tej samej temperaturze czy może lagerowanie. I byłbym bardzo wdzięczny gdyby ktoś mi wytłumaczył dokładnie pojęcie lagerowania gdyż nie bardzo je rozumiem.

 

I ostatnie

Kiedy butelkować ? Po cichej (albo lagerowaniu) czy po osiagnieciu jakiejs okreslonej wartości BLG ?

Link to comment
Share on other sites

1. 12 Blg będzie w porządku.

 

2. Ciężko powiedzieć do jakiego poziomu odfermentuje, nie wiemy jak zacierał producent. Musisz sprawdzić, jak nie będzie spadać, to znaczy że odfermentowało (myślę że będzie to jakoś 2-4 Blg, ale to tylko moje domysły). Ja swojemu pilsowi na przefermentowanie daje 3 tygodnie w temp. 8-11 st. Pamiętaj żeby na koniec fermentacji podnieść temperaturę o ok 5 stopni.

3. Po 3 tygodniach fermentacji piwo do lagerowania. Lagerowanie = leżakowanie. Polega na tym żeby piwo leżakowało w temperaturze możliwie bliskiej 0 st. Teoria mówi że powinno leżakować tyle, ile ekstraktu miała brzeczka nastawa. 12 Blg - 12 tygodni leżakowania, lecz teraz chyba już nikt tak nie robi, u mnie ten proces przewiduję na dwa tygodnie.

 

4. Butelkować po lagerowaniu.

Link to comment
Share on other sites

A na jaki czas podniesc temperature fermentacji o 5 stopni ? :)

 

A jest możliwość zrobienia lagerowania w temperaturze rowniez koło 10 stopni ? :) czy musi byc w okolicach 0 ? i cod aje nam lagerowanie w takiej temperaturze ? :)

 

i pytanie gdyż mam do wykorzystania pół kilo słodu sproszkowanego kilogram glukozy i niecały kilogram zamiennika cukru do piwa ze sklepou ale piwo. i myslalem aby dać pół kilo słodu i ten niecaly kiogram zamiennika cukru. Myślicie że takie proporcje będą dobre czy za duzo cukrów ?

Link to comment
Share on other sites

Temperaturę trzeba podnieść na ok 3 dni. Lagerowanie musi odbyć się w temperaturze 0-4 st. C. W 10 stopniach to nie będzie lagerowanie. Jeśli temperatura otoczenia podskoczy Ci do 13 stopni to drożdże mogą dać nieporządane aromaty.

Link to comment
Share on other sites

Pamietam ze cos bylo zwiazane z kolorem opakowania albo z wydrukowana literka. Googlowalem ten temat kilka miesiecy temu.

 

Wysłane z mojego SM-G925F przy użyciu Tapatalka

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.