Skocz do zawartości

coopers european lager na lagerowych drozdzach


afik666

Rekomendowane odpowiedzi

Witam!

Mam problem ponieważ nigdzie nie umiałem znaleźć dobrego poradnika na temat piw dolnej fermentacji. Chce uwarzyć swoje pierwsze piwo, wybór padł na european lagera od coopersa gdyż chce porównac je ze sklepowymi. Lecz jak coś robić to na 100% dlatego chce go sfermentować tak jak przystalo w temperaturze 9-12 stopni, zakupilem do tego drożdże s-23.

 

A więc pierwsze pytanie

Będe chciał dosładzać słodem i zamiennikiem cukru do piwa(słód + glukoza) i moje pytanie jaki procent cukru będzie najlepszy do puszki z coopersa ? To znaczy jaki byłby optymalny poziom blg brzeczki przed fermentacja ? Mysle o 12 ale chcialbym uslyszeć opinie kogoś bardziej doświadczonego ode mnie.

 

Drugie Pytanie

Ile powinna trwać burzliwa fermentacja ? Lub do jakeigo poziomyu blg powinna zejsc brzeczka aby przejsc do nastepnego etapu.

 

Trzecie

Co po burzliwej normalna cicha w tej samej temperaturze czy może lagerowanie. I byłbym bardzo wdzięczny gdyby ktoś mi wytłumaczył dokładnie pojęcie lagerowania gdyż nie bardzo je rozumiem.

 

I ostatnie

Kiedy butelkować ? Po cichej (albo lagerowaniu) czy po osiagnieciu jakiejs okreslonej wartości BLG ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. 12 Blg będzie w porządku.

 

2. Ciężko powiedzieć do jakiego poziomu odfermentuje, nie wiemy jak zacierał producent. Musisz sprawdzić, jak nie będzie spadać, to znaczy że odfermentowało (myślę że będzie to jakoś 2-4 Blg, ale to tylko moje domysły). Ja swojemu pilsowi na przefermentowanie daje 3 tygodnie w temp. 8-11 st. Pamiętaj żeby na koniec fermentacji podnieść temperaturę o ok 5 stopni.

3. Po 3 tygodniach fermentacji piwo do lagerowania. Lagerowanie = leżakowanie. Polega na tym żeby piwo leżakowało w temperaturze możliwie bliskiej 0 st. Teoria mówi że powinno leżakować tyle, ile ekstraktu miała brzeczka nastawa. 12 Blg - 12 tygodni leżakowania, lecz teraz chyba już nikt tak nie robi, u mnie ten proces przewiduję na dwa tygodnie.

 

4. Butelkować po lagerowaniu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A na jaki czas podniesc temperature fermentacji o 5 stopni ? :)

 

A jest możliwość zrobienia lagerowania w temperaturze rowniez koło 10 stopni ? :) czy musi byc w okolicach 0 ? i cod aje nam lagerowanie w takiej temperaturze ? :)

 

i pytanie gdyż mam do wykorzystania pół kilo słodu sproszkowanego kilogram glukozy i niecały kilogram zamiennika cukru do piwa ze sklepou ale piwo. i myslalem aby dać pół kilo słodu i ten niecaly kiogram zamiennika cukru. Myślicie że takie proporcje będą dobre czy za duzo cukrów ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temperaturę trzeba podnieść na ok 3 dni. Lagerowanie musi odbyć się w temperaturze 0-4 st. C. W 10 stopniach to nie będzie lagerowanie. Jeśli temperatura otoczenia podskoczy Ci do 13 stopni to drożdże mogą dać nieporządane aromaty.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Coopers European Lager w zestawie ma drożdże dolnej fermentacji jakby co...

Ja w tym zestawie mialem drozdze gornej fermentacji.

 

Skąd ta pewność?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.