Jump to content

[Piwny turysta] Westerwald-Brauerei z Hachenburga


Pierre Celis

Recommended Posts

Tak, to prawda, to miał być krótkotrwały postój przed dłuższą podróżą po fascynujących browarach działających w Palatynacie. Z czasem okazało się, że ten (tak przynajmniej planowałem) niepozorny browar ujął mnie swoimi wyśmienitymi piwami (no, może z wyjątkiem jednego).

dsc03752
Zapraszam was do Hachenburga, niewielkiego miasteczka, znajdującego się w samym sercu wspaniałej krainy, jaką jest bezwątpienia Westerwald.

Właśnie tam, u podnóża wzgórza, gdzie rozlokowana jest cała osada Hachenburg, funkcjonuje od 1861 roku browar, który uważany jest przez wielu za flagowy browar tejże krainy. Mowa o Westerwald-Brauerei.

W pierwszej chwili z pewnością nie może on nikogo zachwycić. Ot, zwykły przemysłowy blaszak, jakich wiele i na naszej ziemi. Jednakże, gdy przyjrzymy mu się z bliska, okaże się, że kryje on w sobie wiele pozytywnych smaczków, dla których warto było tutaj przybyć. Nie dość, że wzdłuż wewnętrznej drogi technologicznej ustawione są liczne browarnicze urządzenia, które służy w tutejszym browarze dziesiątki lat temu, to na dodatek (ku memu wielkiemu zaskoczeniu) funkcjonuje tutaj całkiem przyjemny firmowy szynk. Czy to wszystko, co tam odnajdziemy. Skądże znowu, nie dość ,że panuje tutaj wspaniała rodzinna atmosfera, to dodatkowo browar ma do zaoferowania coś, co czego się tutaj nie spodziewałem. Tą niespodzianką okazał się wyborny smak wyrabianych tutaj piw. Rzadko kiedy, browar, który ma roczne zdolności produkcyjne na poziomie 200 tysięcy hektolitrów ( w ubiegłym roku wyprodukowali jedynie 75 tysięcy hektolitrów) warzy tak smaczne piwa.

Nikt tutaj nie ukrywa, że ich największa pasją jest produkowanie jasnych piw dolnej fermentacji. I bardzo dobrze, że tak się stało, wszak ich Pils (11,6blg), to majstersztyk wśród pilsów w całych północno-zachodnich Niemiec. Kolejnym ich znakomitym produktem jest klasyczny Hell (5,2% alk.) mający wyjątkowo ciekawą słodową duszę. Nie mniejszą furorę wśród nas wywołał ich Zwickel (12,5blg) oraz Schwarz (11,7blg). No dobra, znając ogólny trend w naszym kraju, powiecie, strasznie nudna ta ich oferta. No dobra a co powiecie na Imperialną IPę (7,2% alk.), wyspiarskiego Portera (7,6% alk.), Red Stouta (7,7% alk.), Ice-Bocka (12,0% alk.), Weizen-Bocka (8,8% alk.) oraz Chocolate Portera (6,6%alk.). Marzenia?! Skądże znowu, to właśnie tutaj warzone są takie oto smakołyki. Zaskoczeni? Niepotrzebnie. Ten rynek nie raz was jeszcze pozytywnie zaskoczy.

dsc03751

.

 

Budynek warzelni

Budynek warzelni

 

.

 

dsc03748

Skład wyrobów gotowych

 

.

dsc03728

.

 

dsc03745

Budynek administracji

 

.

dsc03733

.

dsc03736

.

 

dsc03743

Firmowy lokal

 

.

dsc04090

.

dsc03747

.

 

dsc03749

Przyzakładowy chmielnik

 

 


4457 b.gif?host=piwnyturysta.wordpress.com&bl

Wyświetl pełny artykuł
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.