Skocz do zawartości

Wejście w partial mash, plan warek, dobór słodów


łysy ĄĘ

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie,

Aktualnie jestem po uwarzeniu 6 warek z ekstraktów. Ogólny odbiór piw mam na czwórkę z plusem. Doszedłem tylko do wniosku, że przy chmieleniu w garnku 5litrowym, właściwie marnuję chmiel sypnięty na smak i na aromat. O ile goryczkowa utylizacja chmielu jest właściwa i całkowicie mnie zadowala, to wartości chmielowe wniesione przy późnym chmieleniu są nietrwałe. Ok 2-3 tygodnia po zabutelkowaniu rozpoczyna się proces ulotu smaku i aromatu chmielowego. Zakładam, że wynika to ze słabego związania tych substancji z brzeczką.

Zdecydowałem się więc na zakup garnka 12,5litrowego. Zakładam, że będę w stanie zatrzeć w nim max 3,5-4kg słodów, a potem uwarzyć ok. 10 litrów brzeczki. Brakujący ekstrakt do warki 23-25 litrów pochodziłby z płynnego ekstraktu Bruntal. Planuję najbliższe 3 warki, w których będę korzystał z gęstwy.

Drożdże to będą US-05 lub S-04.

Na początek poszłoby jakieś lekkie ale ok 10,5Blg z dodatkiem słodu pszenicznego i/lub innego słodu na ładną piankę. Rozruszaną gęstwą chciałbym zaszczepić red IPA 16Blg. A serię kończyłby górnofermentacyjny odpowiednik porteru bałtyckiego (bez stoutowej palonki) 25Blg.

 

Jako że jestem zielony jak szczypiorek w słodach, prosiłbym o pomoc w doborze prostego nieprzekombinowanego zasypu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jako, że to Twoje pierwsze zacieranie to proponowałbym 95% pale ale + 5% pszenicy (a najlepiej 100% podstawowego).

Jednocześnie wydaje mi się, że przeszacowałeś ilość słodu jaki możesz dorzucić do gara. Z moich szacunków wynika, że 3 kg przy proporcji wody do słodu 3:1 to będzie coś pomiędzy 11 a 12 litrów, więc możesz się nie zmieścić z 4 kg. Chyba, że zmniejszysz ilość wody, ale o konsekwencjach już sam doczytaj.

 

I jeszcze jedno pytanie. Czy masz czym filtrować zacier? Jakiś filtrator (wiadro + sraczwężyk/fałszywe dno/filtrator z rurek/itp), albo chociaż torbę do zacierania?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam garnek 12 L i przez jakiś czas tylko na takim warzyłem. 3,0 - 3,2 kg to było max co dało się zrobić. Jeśli masz zamiar na leniucha to jeszcze przejdzie więcej ale to już jest trochę męka. 

Plastikowa łych do mieszania dostaje ostro po d..., uważaj też żeby nie przypalić przy grzaniu bo bardzo łatwo o to.

Ta objętość jest spoko bo każdy przepis dzielisz na pół i masz zasyp, a dodatkowo łatwo znaleźć wiaderka 15L.

Edytowane przez unknown000
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2L/kg na lenia od razu w fermentatorze z którego wysładzasz, czyli masz jakieś 30L objętości do dyspozycji. w skrócie - mieszasz słody z wodą w temp. ~75 stopni (końcowa temperatura powinna się ustalić na 67), porządnie izolujesz kocami i zostawiasz na 3-4 godziny. po tym czasie spuszczasz brzeczkę przednią (fermentor spowrotem izolujesz), gotujesz, chmielisz i masz potwora. podrgrzewasz wodę do wysładzania, wysładzasz cienkusza, gotujesz, chmielisz i masz pewnie jakąś dziesiątkę. pół dnia zejdzie.

Edytowane przez jaras
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za sugestie. A jak widzielibyście 3kg zasyp pod tego "bałtyka" 25Blg? Zapewne musiałbym trochę dołożyć ciemnego ekstraktu, ale tego się nie boję. Christmas ale zrobiłem w całości na ciemnym WES i bardzo ładnie grają typowo porterowe nuty. No i jak ugryźć temat red IPA? Takie coś? 2kg carared i 1kg pszenicznego?

Edytowane przez łysy ĄĘ
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pod porter bałtycki daj dwie puszki ekstraktu jasnego a zatrzyj tylko słody specjalne. I najlepiej z tym poczekaj jeszcze z 10 warek, bo to jest trudne piwo przy takim Blg.

 

A w ogóle to polecam robić pełne zacieranie i mniejsze warki - idzie szybciej i można warzyć częściej.

Edytowane przez dirk gently
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skoro i tak zacierasz, filtrujesz i ogólne przechodzisz przez cały proces to po co podpierać się ekstraktem skoro można po prostu zatrzeć więcej słodu? Roboty powiedzmy, że tyle samo. Będzie też taniej poza niewielką różnicą w cenie gara. Jeżeli są jakieś powody, dla których musisz mieć mały gar to rozumiem, że musisz kombinować jak możesz ale jeśli to nic konkretnego to doradziłbym większy sprzęt :beer:

 

edit: Obawiam się, że Red IPA z zasypem 2kg carared 1kg pszenicy będzie czymś niepijalnym.

Edytowane przez udarr
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.