Skocz do zawartości

Czas pracy drożdży (?)


Grzechu1906

Rekomendowane odpowiedzi

Witam serdecznie! :)

 

Mój pierwszy temat, proszę więc o wyrozumiałość. :)

Mam już kilka warek za sobą, dokładnie 5, jednak pierwszy raz natrafiłem na tego typu problem. O ile problemem można to nazwać.

Otóż zabrałem się za piwo świąteczne, Christmas ALE. Przed zadaniem drożdży (S-04, nie miałem na stanie nic innego) balingometr pokazywał 16°. Drożdże zadałem ok 1 w nocy w piątek i poszedłem spać. Z rana zauważyłem, że woda w rurce zmieniła położenie, co za tym idzie coś tam bulgotało. Jednak od tego momentu nic, tylko pokrywa troszkę "wybita". Zacząłem się trochę martwić, że drożdże nie pracują i cały misterny plan w piździet. Dziś postanowiłem się przekonać czy tak faktycznie jest. Poszedłem do piwnicy, zdezynfekowałem starannie balingometr i wrzuciłem do wiadra. Ku mojemu zdziwieniu pokazał 6°! Czy to możliwe, żeby bez praktycznie oznak fermentacji, poza małą pianą drożdże zeżarły tyle cukru w kilka/kilkanaście godzin?

 

Z góry dziękuję za odpowiedź!

 

PS. jeżeli temat w złym miejscu, z góry przepraszam i proszę o przeniesienie.

Edytowane przez Grzechu1906
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie zrozumiałeś.

Od piątku minęło nie kilka/kilkanaście godzin ale prawie trzy dni.

A to już wystarczający czas na takie "zeżarcie"

Piana to najlepszy dowód, że się działo...

Edytowane przez ASadam
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ASadam może po prostu źle to ująłem. Kilka/kilkanaście godzin to przedział między 1 w nocy, a godziną którą po przebudzeniu sprawdziłem fermentor. :) Później cisza, zero zmian. Piane jest znikoma niestety, dlatego j/w napisałem, że trudno ją pianą nazwać... :/ Stąd moje obawy. Zwykle wyglądało to kompletnie inaczej. Wybaczcie brak wiedzy, ale jeszcze jestem laikiem, warzę dopiero od niecałego roku.

Reasumując, mam się niczego nie bać i śmiało zlewać na cichą za kilka dni?

Edytowane przez Grzechu1906
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.