Jump to content

sadzenie chmielu w styczniu


Beer Makers

Recommended Posts

Witam,

 

 

Ma może ktoś doświadczenia z sadzeniem sadzonek chmielu w styczniu do doniczek i wystawianiem ich na zewnątrz do momentu kiedy ziemia w doniczkach się ogrzeje do kilkunastu stopni i wtedy zacznie wypuszczać kiełki, mam 40 roślin różnych odmian i nie chcę tego zepsuć. Sprzedawca z UK przekonywał mnie że tak się robi...

 

 

Pozdrawiam 

 

 

Piotr

Link to comment
Share on other sites

Szkoda tej jednej, zamarznie.

W temperaturze 7-9 C mogą rozpocząć wegetację. Jeśli wyjdą z ziemi świeże pędy, musisz je doświetlać.

Edited by anmar
Link to comment
Share on other sites

Witam,

 

 

Jaka była by bezpieczna temperatura? Doświetlać mogę bez problemu ale po co? Będę jeszcze wysiewał Citrę, Amarillo i Calypso tak ze 4500 za jakieś 2 tygodnie.

 

 

Piotr

Citrę? Z ciekawości pytanie, skąd?

Link to comment
Share on other sites

Zacznij od poczytania jakiejś pozycji z zakresu ogólnej uprawy roślin (wystarczy podręcznik do ZSZ rolniczej lub ogrodniczej), odejdzie Ci problem zadawania pytań podstawowych.

Link to comment
Share on other sites

Chmiel do prawidłowego rozwoju wymaga procesu jarowizacji, polegającej na działaniu  niskiej  temperatury  przez  pewien  okres. Warunkuje  to  dobry  rozwój pędów o odpowiedniej grubości, zdolnych do asymilacji i co istotne, przy pozyskiwaniu sadzonek, do utworzenia silnego systemu korzeniowego. W warunkach naturalnych jarowizacja odbywa  się na plantacji w okresie  zimowym. Sadzonki wymagające zimowania wynoszone są na zewnątrz, na specjalnie przygotowane podłoże, zabezpieczając je jednocześnie przed nadmiernym spadkiem temperatury w bryle korzeniowej.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.