Jump to content

Problem z fermentacją pierwszego dolniaka

Recommended Posts

Mam problem z moim pierwszym dolniakiem - lagerem wiedeńskim. Jakoś 3 tygodnie temu zaczęła się fermentacja, która była perzeprowadzana na drożdżach W34/70 w temperaturze 6-8 stopni. Po dwóch tygodniach zauważyłem oznaki końca fermentacji (spadła piana do zera, przestało bulkać itd.). Zmierzyłem więc BLG i wyszło mi niestety aż 5. Postanowiłem przenieść fermentor do cieplejszego miejsca, aby drożdże dokończyły robotę jednak samo podniesienie temperatury nic nie dało. Pomogło dopiero gwałtowne zamieszanie piwem i napowietrzenie - drożdże się lekko obudziły. Chciałem dać im tydzień dla pewności, ale dzisiaj (po tygodniu w temperaturze około 16 stopni) sprawdzając ekstrakt trochę się zaskoczyłem - 4 BLG. Z jednej strony boje się trzymać to piwo w fermentorze dłużej żeby nie skisło, z drugiej strony boje się granatów po zbyt szybkim zabutelkowaniu.

I teraz pytanie - co robić i co może być powodem takiego czegoś? Gęstwę z tych drożdży chciałem odzyskać do uwarzenia portera bałtyckiego, jednak boje się że większość z tych drożdży jest tam martwych i nie ma to sensu...

żeby nie skisło

Żeby co?   :polew:

Nic nie będzie. Zostaw na 3-4 dni sprawdź blg. Jak już nie spada to może jest po  wszystkim.

Na przyszłość: po co katujesz tak drożdże? Co chcesz uzyskać? 11-12st byłoby w sam raz.

Gęstwę możesz użyć. Wszystkie grzyby nie zdechły na pewno   ;)

Edited by ASadam

Zrób jek mówi kolega ASadam. Potrzymaj jeszcze kilka dni nad drożdżami, a późnej przelej na cichą albo butelkuj. Jakie było początkowe BLG i jak zacierałeś skoro 0,02 fg tak Cię niepokoi? U mnie to norma lecz ja lubię piwa pełne i cieliste więc zacieram na słodko.