Jump to content

Spadek blg po gotowaniu?


Recommended Posts

Cześć, zdarzyła mi się ostatnio dziwna rzecz. Robiłem FESa 17 blg. Po wysładzaniu wyszło mi ok 28l brzeczki 15-15,5 blg. Po obliczeniach wyszło, że po gotowaniu powinienem mieć ok 25l 17blg.

 

To już 8 warka z zacieraniem i do tej pory robiłem tak, że chłodziłem brzeczkę, zlewałem co się dało wężem. Osad na dnie przepuszczałem przez sitko 2-3 razy i potem przez szmatkę. Na tym co odzyskałem mierzyłem balingometrem blg. Tak też zrobiłem teraz. Te 0,5 litra brzeczki, które oddzieliłem od osadu miało 13 blg. Zmierzyłem jeszcze raz i to samo. Pomyliłem się w obliczeniach, zepsuł się balingometr? Pobrałem brzeczkę z fermentora i ta miała 18 blg czyli zgodnie z oczekiwaniem. 

 

Co mogło spowodować taką różnicę w odczycie? 7 warek tak ugotowałem i nigdy nie było problemu. 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Ciężko odpowiedzieć na to pytanie w sposób pewny. Co mogło spowodować błąd odczytu ?

Pierwsze co przychodzi do głowy to temperatura. Jeśli mierzyłeś ciepłe to mogło tak być, jeśli nie to jedyne co przychodzi do głowy to jakieś resztki wody po myciu naczynia w którym mierzyłeś. Innej opcji chyba nie ma :)

Link to comment
Share on other sites

Blg mierzyłem w rożnej temperaturze, ale zawsze ją przed pomiarem sprawdzałem i przeliczałem odczyt w kalkulatorze na brewersfriend.com. Od pierwszej warki tak robię i do tej pory się to sprawdzało. Temat zamieściłem bardziej w formie ciekawostki niż realnego problemu. Piwo już fermentuje, wyszło 24 litry 17 blg, więc tak jak mniej więcej policzyłem po wysładzaniu. 

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.