Jump to content

[Docent] Debiut Miesiąca – styczeń 2017


Pierre Celis

Recommended Posts

Nowy rok – nowe trendy, chciałoby się powiedzieć. Jednak początek roku to ciąg dalszy pogoni za trudno dostępnymi piwami. Obserwując przypadek Imperium Prunum (a w kolejnym miesiącu Samca Alfa) można mówić o trendzie wysokiego pozycjonowania cenowego piw o limitowanej dostępności i ugruntowanej marce. Czy minimum 50 złotych za butelkę piwa stanie się standardem w segmencie premium? O tym przekonamy się w nadchodzących miesiącach…

W styczniu obchodziliśmy kolejną edycję  Baltic Porter Day jednak niespecjalnie zaowocowało to wyróżnieniami dla nowych porterów. Można to zrozumieć o tyle,  że podczas tego święta piliśmy portery już dobrze wyleżakowane. W kontrze do tego zaobserwować można wysyp piw w wariancie New England/Vermont co mnie niezmiernie cieszy bo zdecydowanie stawiam aromat oraz gładkość i soczystość smaku nad mocną goryczkę.

Styczeń przyniósł start dwóch browarów – Złotnickiego z Mielca opierającego swój asortyment na lagerze oraz…AleBrowaru. Weterani piwnej rewolucji w końcu uwarzyli pierwszą warkę w swoim nowiutkim browarze w Lęborku. Tym samym następuje proces przechodzenia pionierów z warzenia kontraktowego na warzenie u siebie. Nie wątpię, że zdecydowanie odbije się to na poprawie jakości oferty. Przy czym istotna jest tu zarówno pełna kontrola nad całym procesem powstawania piwa, jak i kwestia instalacji, które dzieli jakieś ćwierć wieku różnicy.

A jakie piwo okazało się najlepszą nowością początku roku 2017? Proszę bardzo, oto ono!

 

Golem (Kamionka) – Lilith Bourbon BA

lilithba

Imperial Stout Bourbon Barrel Aged, 24° Blg, 10 % alk.

Podstawowa wersja Lilith zdobyła wyróżnienie w listopadzie ale dopiero wersja leżakowana w beczce po bourbonie pokazuje moc aromatu i smaku. Waniliowe bourbonowe akcenty idealnie współgrają tu z gorzką czekoladą. Beczka absolutnie nie zdominowała tego piwa i średnia intensywność nut przez nią wnoszonych stanowić może według mnie wzorzec balansu dla piw starzonych w beczce po tym trunku. Lilith BA próbowałem w wersji lanej i butelkowej i szczerze mówiąc to właśnie wersja z kranu zapracowała na tytuł Debiutu Miesiąca. Było wyraziście czekoladowe, łagodne i z zauważalnym kakaowcem w aromacie. Lilith z butelki charakteryzowało się intensywniejszą palonością, co delikatnie zaburzało optymalną harmonię. W każdej wersji na uznanie zasługiwał wspaniale ukryty alkohol, który objawiał się przyjemnym rozgrzewaniem w przełyku. Butelkowa wersja Lilith BA ma duży potencjał na dobre starzenie, termin jest do stycznia 2019 roku!

Wrażenia z wideodegustacji wersji butelkowej tutaj

A co w wyróżnieniach? Przede wszystkim New England/Vermont! Na 13 wyróżnionych piw prawie połowa to piwa w tym wariancie. Poza tym różne interpretacje IPA – ryżowe, pszeniczne, podwójne. Ciemną stronę reprezentują stouty: mleczny i słony oraz bałtycki, polsko-włoski porter! Styczeń był bardzo dobrym miesiącem patrząc po ilości wyróżnień, oby było podobnie w kolejnych miesiącach nowego roku!

Absztyfikant (Jan Olbracht Staromiejski) – Hydrozagadka

hydrozagadkaOcena piwa

Artezan – ASAP 2.0

asap2Ocena piwa

Bazyliszek – Siekierki

siekierkaOcena piwa

Cztery Ściany – Weranda

werandaOcena piwa

Deer Bear (Wąsosz) – Laidback Pineapple

laidbackOcena piwa

Kingpin (Niechanowo) – Hello Stranger

hellostrangerOcena piwa

Palatum – Britannica

britannicaOcena piwa

PINTA/ Birra Amarcord – Bałtyk-Adriatico Porter

adriaticoOcena piwa

Piwne Podziemie – Juicilicious

juicyOcena piwa

Piwne Podziemie – Sesyjny Samuraj

sesyjnysamurajOcena piwa

Trzech Kumpli (Zapanbrat) – Misty

mistyOcena piwa

Zakładowy – Wniosek Urlopowy

wniosekurlopowyOcena piwa

Ziemia Obiecana – Konan

konanOcena piwa

Nowe browary:

     zlotnicki                           ablebork

Nowe inicjatywy kontraktowe:

     bulbulator                          rockmill

 

 

b.gif?host=polskieminibrowary.pl&blog=14

Wyświetl pełny artykuł
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.