Jump to content

Błąd podczas chmielenia


Recommended Posts

Witam. Dzisiaj podczas warzenia Black AIPA przytrafiła mi się pomyłka podczas chmielenia. Od 5 rano jestem na nogach i chyba zmęczenie dało o sobie znać. Według instrukcji z zestawu surowców chmielenie powinno wyglądać tak: Bravo 25g 60 minut, Dr Rudi 25g 20 minut, Cascade 15g 15 minut, Cascade 15g 5minut i Cascade 20g 1minuta. Podczas gotowania wsypałem Bravo 25g na 60 minut, i przez pomyłkę (zagadałem się z żoną), Cascade 50g na 20 minut i dopiero po chwili zorientowałem się w swoim błędzie, i Dr Rudi 25g wsypałem na 10 minut. Jakie mogą być tego konsekwencje w smaku i aromacie piwa? 

Link to comment
Share on other sites

Nic strasznego się nie stało. Goryczka pewnie wyjdzie na podobnym poziomie na jakim miała być. Na aromat głównie będzie wpływać Dr Rudi zamiast Cascade'a i tyle.

Edited by Mikeyy
Link to comment
Share on other sites

Nie wiem jaką zawartość AA brałeś pod uwagę, ale biorąc te z 2016 (7,1 i 11,9) goryczka wychodzi o 7 IBU większa co jest kompletnie niewyczuwalne. 

Link to comment
Share on other sites

Muszę Ci przyznać rację chociaż nie do końca przez zawartość AA (chociaż to też brałem z pamięci z zeszłorocznych)

Jak sprawdzałem dla oryginalnej receptury to dla Dr Rudi zostawiłem 10 minut stąd zakładana dla zestawu goryczka wyszła niższa

Z tym kompletnie niewyczuwalne dalej się nie zgodzę ale różnica się robi niewielka :)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.