Jump to content

Garnek 50L ze stali nierdzewnej za 200zł

Tomek74

Recommended Posts

Witajcie!

Jakiś czas temu postanowiłem uwarzyć piwo o wysokim ekstrakcie co wiązało się z większym objętościowo zasypem słodów. Hmm, i tu pojawił się problem. Moja dotychczasowa kadź zacierno-warzelna, czyt. emaliowany garniec "30-o" litrowy okazuje się za mały. Potrzebny mi był większy.

Szybkie szukanie w sieci...

Mam! trafiłem na fajną okazję na aledrogo. Gar wysoki 50 L. ze stali nierdzewnej. Opis fantastyczny... "specjalnie zaprojektowane dno" itp. itd. Znając ceny podobnych garów liczyłem się z tym, że towar będzie wyprodukowany z gorszych materiałów. Czas naglił. Zaryzykowałem, zalicytowałem coś takiego jak na focie poniżej...

garnek1.jpg

Piękny, prawda?

Po otrzymaniu przesyłki rozczarowanie. Garniec porysowany, rodem z garażu u Ping-Ponga.

Zadałem kilka pytań sprzedawcy:

1. Gdzie jest opisywane dno o którym mowa w opisie produktu. Dna brak.

2. Jaki jest rodzaj użytej stali

3. Czy produkt posiada jakikolwiek atest do kontaktu z żywnością

Sprzedawca milczy a ja muszę warzyć!

2 weekendowe warki i dno garnka wyglądało tak:

garnek2.jpg

... ślad palników itp. itd.

Podsumowując. Pytajcie sprzedawców o detale. Cudów nie ma. Osobiście za około 200 zł polecam zakup garnka emaliowanego o podobnej pojemności.

Aaaaa. Finalnie sprawa zakończyła się reklamacją. Tu trzeba oddać honor sprzedawcy. Reklamacja została rozpatrzona pozytywnie i pieniądze wróciły.

Pytanie retoryczne -  co siedzi w piwie które uwarzyłem?...

Nie rozumiem czegoś. Gar z cienkim dnem, a ja go na palnik i jazda. Sprzedawca milczy, a ja muszę warzyć! Czas nagli. Normalnie pali się... Widzę co mam i muszę w tym dziadostwie warzyć.. Czego oczekiwałeś za tę cenę? Sandwicha?! Nierdzewki grubości 1,5mm z wyższej półki w gatunku 304 lub 316? Oooops, przecież sam piszesz, że liczyłeś się z tym, ze towar będzie wyprodukowany z gorszych materiałów. I miałeś nosa, nie przeliczyłeś się :-) Świadomie kupuję malucha, a potem domagam się jakości mercedesa?! Przy tak niskiej cenie produktu, należy krytycznie podchodzić do opisu aukcji, a pytania sprzedawcy zadawać lepiej przed zakupem. A co siedzi w piwie? Chyba wiesz z czego uwarzyłeś piwo?! Jakich użyłeś składników? 

Mam taki gar i kupując go w takiej cenie wiedziałem, ze nie ma obiecanej grubości ścianki 1,5mm. Podany ciężar temu przeczył. Chyba cały opis jakby dotyczył innego gara, jedynie zdjęcie tego. Nawet 40 cm średnicy nie ma, a zaledwie 38. W garze jednak nie widać jakichkolwiek przebarwień, zarysowań itd. Jest dokładnie taki jak na fotce. Dno jest dobrze wyprofilowane, gar się nie kołysze. A już takie miałem, w których dno pod własnym ciężarem się wyginało. Wg mnie ten niskobudżetowy gar może nadać się do naszych zastosowań. Oczywiście nie na palnik, ale na kadź z grzałką będzie już w zupełności wystarczający. 

Cudów nie ma? Są! Reklamacja została rozpatrzona pozytywnie   ;)

Edited by PiwoLab

Hmm. Fakt. Rzetelnie do faktu podchodząc nie przemyślałem możliwości użycia grzałki...

Prostując:

1. Palnik gazowy  - nie.
  2. Grzałka - tak.
  3. Garnek stał prosto.

Mój egzemplarz miał coś nie tak. Coś poszło źle w procesie technologicznym. Nie wiem jak rodzaj urządzenia formuje ten garnek ale w moim była wyraźnie wyczuwalna chropowata powierzchnia wewnątrz gara w miejscu "łuku" na styku ściany i dna. Nie znam się również na obróbce stali. Możliwe że całość arkusza jest nierdzewna, a jeśli nie to wszelkie chropowatości są potencjalnymi ogniskami rdzy.

Jako laik tematu stali nadal podtrzymuję swoją subiektywną ocenę. Nadal potrzebuję podobnego gara. Mój wybór padnie jednak na emaliowany - tańszy, a i grzałkę pewnie można podłączyć. Tutaj nie wnikam w szczegóły. Może nierdzewka szybciej się grzeje albo są inne aspekty przemawiające za niskobudżetową nierdzewką. Osobiście szukam rozwiązania na palnik gazowy.

Wady jakie przerabiałem:

1. Podatność na uszkodzenia mechaniczne.
  2. Ma większą średnicę

P.S. Tak paliło się. Następne okienko czasowe mojej inwazji na kuchnię - za miesiąc ;-)