Jump to content

[Piwny turysta] 3 Cordilleras Cerveza Artesanal z Medellin


Pierre Celis

Recommended Posts

Kojarzycie może takie kolumbijskie miasteczko Medellin? Tak, zgadza się! To właśnie To miasto mogło wiele lat poszczycić się dwiema rzeczami. Działającym tutaj największy kartelem narkotykowym na świecie, któremu przewodził Pablo Escobar, oraz przestępczością, która „rozsławiła” to miasto.

DSC06389

 Czy w takim razie jest po co tam jechać? Przecież nie dla architektury, która w głównej mierze składa się w małych, pokracznych domków, wybudowanych w dzielnicach biedoty. Okazuje się że tak, choć z pewnością dla wielu nie będą to zbyt wystarczające atrybuty, aby wybrać się do tej miejscowości.

Pierwszą rzeczą, która skradła moje serce na rzecz Medellin była kuchnia. Nie dość, że uliczne stragany oferowały dziesiątki znanych i mniej znanych mi owoców, to na dodatek lokalne garkuchnie kusiły potrawami, dla których warto odbyć choć dwudniową podróż to tego miasta. Wystarczy wymienić tylko dwie potrawy „Bandeja Paisa” oraz obłędne Lechona Tolimense.

Drugim, niezaprzeczalnym trybutem tego miasta jest nic innego, jak właśnie piwowarstwo. Tak, tak! To właśnie tutaj funkcjonuje aż….21 browarów rzemieślniczych. Zdziwieni? No cóż. Ja z początku również byłem zszokowany tą liczbą. Jednakże jak mogło być inaczej, jeżeli działa tam najbardziej utalentowany kolumbijski browar. To dzięki niemu, wytworzyła się liczna grupa konsumentów, która łaknie coraz to nowych doznań smakowych.
O jakim browarze mowa?

Zapraszam was dzisiaj do browaru „3 Cordilleras Cerveza” powstałego w 2008 roku, w przemysłowej dzielnicy Perpetuo Socorro. Założony został, jak to często już bywało, przez piwowara domowego, który na początku XXI wieku praktykował w amerykańskich browarach rzemieślniczych. Wiedza i doświadczenie zaowocowało tym co możemy dziś podziwiać w jednym z wielko powierzchniowych hal. A jest co podziwiać. Browar powstał na wzór typowego browaru rzemieślniczego działającego w USA. Z jednej strony, wielka powierzchnia przemysłowa, a z drugiej zaś strony przestrzeń przystosowana do przyjmowania gości złaknionych tamtejszych piw.

Powiecie może nuda i standard, ale czy w naszym pięknym kraju funkcjonuje na podobnej zasadzie browar? No, fakt, jest jeden, jest nim Ursa Maior.
Tylko w tym wypadku goście mogą podziwiać warzelnię i pionowe unitanki z perspektywy wysokiej antresoli. Co ciekawe ów sprzęt nie pochodzi od miejscowego rzemieślnika a został odkupiony od amerykańskiego browaru działającego w stanie Oregon.

Na chwilę obecną browar oferuje cztery stałe gatunki piwa oraz jedno piwo bezalkoholowe. Do tej oferty dochodzą warki eksperymentalne, takie jak: angielski porter, aipa, saison. Jednakże browar warzy te piwa niezmiernie rzadko a skupia się w głównej mierze na produkcji czterech piw. Główną ofertę tworzą Wheat ale (4,6% alk.), American Pale Ale (4,6% alk.), Amber Ale (5,2% alk.) oraz Sweet Stout (6,4% alk.).
Co ciekawe browar ten, w przeciwieństwie do innych kolumbijskich browarów rzemieślniczych rozlewa swoje piwo głównie do butelek, dzięki czemu piwo to łatwiej trafia na głęboką prowincję.

Mimo, że browar nie stara się eksperymentować, produkcja z roku na rok jest co raz większa. W ubiegłym roku uwarzyli 11 tysięcy hektolitrów a ten rok zamierzają zamknąć wielkością 15 tysięcy hektolitrów. A to z pewnością nie koniec ich aspiracji. I słusznie, wszak piwo jest warte tego, aby przełamać strach i wybrać się do Medellin. Z pewnością nie będziecie tego żałować. Warto!!!

DSC06394

.

DSC06415

.

DSC06412

.

 

DSC06403

Największy przysmak od 3 Carilleras

 

.

 

DSC06397

Amber Ale oraz APA

 

.

 

DSC06401

Widok na część antresoli.

 

.

DSC06391


4809 b.gif?host=piwnyturysta.wordpress.com&bl

Wyświetl pełny artykuł
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.