Jump to content

[Piwny turysta] Browar Końska Grzywa z Rumi

Pierre Celis

Recommended Posts

Gdy rozpoczynałem swoją przygodę z piwem prawie dwadzieścia lat temu, tylko w najbardziej fantastycznych marzeniach mogłem sobie wyobrazić, że w tak zwanym „Małym Trójmieście” może kiedykolwiek powstać jakikolwiek browar. Dziś, po prawie dwóch dekadach od zafascynowania się piwem, mój sen, ku mojej wielkiej radości, w końcu się ziścił.

DSC06694
Zapraszam was do Rumi, niewielkiego pomorskiego miasta, uważanego przez wielu sypialnią Gdyni.

To właśnie tutaj, na zachodnich peryferiach miasta, w dniu 1 marca wystartował 185 browar funkcjonujący w naszym kraju.

Browar powstał w budynku, w którym to wcześniej funkcjonowała przetwórnia owocowo-warzywna. Kilku miesięczna adaptacja wnętrz budynku została zwieńczona zainstalowaniem w lecie ubiegłego roku instalacji warzelnej pochodzącej od chińskiego producenta „Jinan Zhuoda Machinery Equipment Co.”. Ostatni okres, czyli okres jesienno-zimowy został przez inwestora wykorzystany na uzyskanie wszystkich pozwoleń i odbiorów. Aż w końcu, z początkiem marca, browar mógł rozpocząć produkcję na którą tak długo, wielu czekało.

Na pierwszy ogień w trójnaczyniowej warzelni ugotowany został Pils (12,0blg),który nie jako ma się stać sztandarowym produktem browaru. Z pewnością dla wielu, tak obrana droga, jest dla wielu zaskoczeniem. Jednakże wśród potoku przecudacznych hybryd dotyczących amerykańskich ejli , taki pomysł na biznes może stać się strzałem w dziesiątkę. Co ważne, mimo, że piwowar a jednocześnie właściciel browaru zamierza w głównej mierze warzyć piwa dolnej fermentacji, w późniejszym etapie rozwoju browaru zamierza również produkować piwa górnej fermentacji.

Jak na razie, dwa piwa, jakie zostały do tej pory uwarzone, czyli Pils (12,0blg) oraz Lager (14,0blg) jeszcze leżakują w zbiornikach fermentacyjno-leżakowych, których w browarze jest sześć. Każdy z tych zbiorników ma pojemność pięciu hektolitrów, podobnie jak warzelnia.

Na finał, czyli na rozlew piwa do beczek i butelek musimy jeszcze poczekać długie dwa tygodnie. Jednakże pierwsze degustacje jeszcze dość młodego piwa, wypadły, w mym odczuciu, nadzwyczaj zachęcająco.

Pozostaje mocno trzymać kciuki za powodzenie tej inwestycji. Tym bardziej, że browar obrał trudną ścieżkę. Liczę jednak, że ten model biznesu się sprawdzi i za nim pójdą naśladowcy. Wszak dobry Pils był i jest na wagę złota!

Powodzenia!

DSC06660

.

DSC06678

.

DSC06679

.

DSC06691

.

DSC06670

Pils

.