Jump to content

Piwo z owocami kandyzowanymi


Recommended Posts

Cześć. 

Przeglądając allegro, szukając ciekawych przypraw trafiłem na owoce kandyzowane. Pierwsza myśl - może by tak dodać do piwa? Znalazłem wiele ofert takich owoców od gruszek przez morele po najróżniejsze wynalazki natury. 

Czy ktoś z was warzył piwa z takim dodatkiem? Czy warto się w to bawić? Czy są jakieś przeciwwskazania do dodawania zacukrowanych owoców? Czy może są jakieś style do których możnaby było dodać owoców w takiej postaci? - Tu przychodzą mi na myśl piwa belgijskie. Jaki będzie efekt końcowy? 

 

Tak wiem, jak nie spróbuje to się nie przekonam :) 

 

Pozdrawiam wszystkich cieplutko. 

Link to comment
Share on other sites

 

 

ale co chcesz osiągnąc dzięki temu?

 

Zwiększyć wytrawność piwa, jak napisał Jasiu na pewno smak i aromat. Może coś takiego wniesie jakieś przyjemne posmaki. Myślałem też, żeby zamiast cukru dodać do refermentacji takie owoce, oczywiście nie do butelek, tylko zagotować i "ekstrakt" dać zamiast cukru.

A że wybór takich owoców jest bardzo duży, ceny nie zwalają z nóg to może okazać się ciekawym rozwiązaniem do nietypowych piw. Tylko, że jestem zielony w tym temacie. Aż chyba spróbuje czy warto się w to bawić :)  

Link to comment
Share on other sites

wolalbym dać owoce. Wymoczyć w spirytku i hajda na "cichą". Odradzam gotowanie jako przyprawę razem z brzęczką bo Malo aromatu można czuć. BTW...tez mi chodzi dodac do piwa ale miętówki.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.