Jump to content

Opóźniony początek fermentacji

szymn

Recommended Posts

Cześć,

chciałbym zapytać o pewną rzecz, która pojawiała się wieloktornie, ale w każdym przypadku jest trochę inna i wzbudza pytania i wątpliwości. Wczoraj uważyłem AIPA 16blg wg receptury dostępnej na brewness. Wyszło ostatecznie 17.5l 16blg. Drożdże uwodniłem 30 minut przed zadaniem w wodzie 25st. Zadałem do brzeczki schłodzonej do 21st. Chciałem fermentować tę warkę w nieco niższej temperaturze (16-18st) niż ostatnio (20-22). Moją prowizoryczną lodówkę styropianową poniosło i przez noc zeszło do 15st... Minęło 20h i widocznych oznak fermentacji brak. Podniosłem temperaturę do 17st w tej chwili i czekam. W informacji od producenta do Safale US-05 wynika, że optimum fermentacji jest między 15-22st - więc wg. etykiety błędu nie popełniłem, powinny ruszyć. Jak jest w rzeczywistości?  Co radzicie? Pozdrawiam i dzięki za rady.

Im niższa temperatura fermentacji tym większy lag drożdżowy - tym późniejszy start drożdży. Ja staram się drożdże dać w wyższej temperaturze i maksymalnie szybko chłodzić. Możliwe że używasz też drożdży o słabej kondycji.

Ja bym poczekał i obserwował. Fermentor przezroczysty?

Edited by Matz

Zrobiłem jak mówisz, tyle że z maksymalnie szybkim chłodzeniem mogłem przesadzić. Fermentor przezroczysty, lecz myślę, że nie robi to różnicy, bo stoi cały czas w pudle styropianowym zamknięty. Podniosę do 18 i będę czekał. Po 48h powinny się rozgościć.

15C otoczenia to bardzo dobra temperatura dla US-05, więc nie wiem dlaczego twierdzisz, że styropianowe pudło "poniosło". Ja prawie zawsze od takiej zaczynam fermentować na US-05.

20h to z kolei nie jest dużo czasu. Martwić to się można powyżej 36-48h. Poniżej fermentacja z reguły jest jak najbardziej zdrowa (pomijając skrajnie niskie wartości, bo zbyt szybki start też wcale nie świadczy dobrze od jakości drożdży).

No i na marginesie przypominam, że producent podaje optymalną temperaturę fermentacji a nie otoczenia.

Im niższa temperatura fermentacji tym większy lag drożdżowy - tym późniejszy start drożdży. Ja staram się drożdże dać w wyższej temperaturze i maksymalnie szybko chłodzić.

I niesłusznie. Drożdże powinno zadawać się w takiej temperaturze w jakiej zaczyna się fermentację. Edited by Oskaliber