Jump to content

Marcowe na...Kolschach?


Recommended Posts

Cześć

 

W przyszłym tygodniu planowałem robić marcowe. Jako, że jest już to moja 20 warka to nie boje się eksperymentów więc z góry uprzedzam, że wiem że 15°C w piwnicy to za dużo na dolniaka, ale stwierdziłem że zaryzykuję i zobacze co wyjdzie. Nie zależy mi żeby piwo było dokładnie w stylu ani nie boje się owoców w piwie. Nawet jak będzie bardzo średnie to mam zaprzyjaźnione grono utylizatorów nieudanego piwa także jestem spokojny o jego przyszłość.

 

Wpadłem jednak jeszcze na inny pomysł, albowiem w owej piwnicy fermentuje mi kolsch na wyeast 2565 i zastanawiałem się własnie co może wyjść gdy do marcowego zamiast planowanych w34/70 dać gęstwe z kolschowych? Czytałem, że 34/70 w takich temperaturach dają niekoniecznie przyjemne posmaki, natomiast 15°c to dobra temperatura dla 2565. Jak uważacie, które drożdże ZBLIŻĄ potencjalne marcowe do marcowego w zakresie wyeliminowania/ograniczenia estrów? Zdaję sobie sprawę, że to już nie będzie ani lager ani marcowe, ale tak jak pisałem - nie boję sie eksperymentów.

Link to comment
Share on other sites

Estry to nie wszystko. "Kolschowe" drożdże produkują mniej estrów niż "lagerowe", ale będzie różnica w ilości cukrów resztkowych lub alkoholi wyższych. Mimo wszystko spróbuj i opisz rezultat. Najwyżej wyjdzie z tego altbier.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.