Jump to content

koholet

Members
 • Posts

  276
 • Joined

 • Last visited

Everything posted by koholet

 1. To słód ukraiński piekarniczy. Widzę że co pół roku zmieniają etykietę. Chleb wychodzi z nim świetny. Piwo puste i kwaskowate.
 2. Wrzucam worek do wolnego wiadra, zalewam czajnikiem ciepłej wody, podwieszam, by ściekło i młóto na kompost. Jak bym miał normalnie wysładzać, to lepiej mieć klasyczny sraczwężyk.
 3. Skoro po 1,5 tygodnia nadmiaru gazu nie było, to może tak ma być. Przy takim zasypie to jest możliwe.
 4. Lepsze piwo zawsze da żywa komórka zwykłych drożdży niż martwa komórka nawet najlepszego szczepu. Jak masz mikroskop i umiesz ocenić ile masz żywych komórek w starej gęstwie i ile jest w niej komórek bakteryjnych, to ok, ale w ciemno to loteria z niskimi szansami na wygraną.
 5. A ja nie wierzę w te 6 blg. Przy takiej ilości żyta piwo musi być lepkie jak kisiel i wykonanie poprawnego pomiaru blg jest trudne.
 6. Ja jestem wielkim zwolennikiem BIAB. To naprawdę ułatwia i przyśpiesza cały proces. Mam dwa worki. W jednym zacieram, drugiego używam do filtracji chmielin po gotowaniu. To czy piwo wychodzi klarowne czy nie, zależy od użytego szczepu drożdży, nie od filtracji. PS Ale ze starą gęstwą bym uważał. Lepszy efekt da przeterminowana paczka sucharków za 7 złotych z dna lodówki niż stara gęstwa. Niestety to wiedza praktyczna.
 7. Jak będzie miał szczęście to tylko upali neutralny. Jak będzie miał pecha, to upali ochronny i wtedy nie zadziała żadne zabezpieczenie, ani przeciążeniowe, ani zwarciowe.
 8. Prawdopodobnie kolega @wróbel ma prawidłowo wykonaną instalację 3-fazową, tylko się na tym nie zna, bo pewnie sam tego nie robił. Wracając do wątku. Przenośną płytę indukcyjną lub kociołek automatyczny o mocy 2300W wystarczy podłączyć do zwykłego gniazdka i będzie to działać. Jeśli w kolega @yakubn chce warzyć większe warki i potrzebuje większych mocy, niestety musi zlecić przerobienie instalacji elektrycznej, bo kuchenka indukcyjna 5,4 kW czy 7,4kW na jednej fazie zabezpieczonej B16 działać nie będzie. PS według moich tabelek na przewodzie 2,5 mm2 można bezpiecznie dać tylko 23A.
 9. Przewód zerowy masz w kablu 4 lub 2 żyłowym. I jest w instalacji najważniejszy, bo gwarantuje Twoje bezpieczeństwo w przypadku awarii. Ja bym indukcję 5,4kW podłączył kablem 3x4mm2 na zabezpieczeniu 25A. Czemu kolega @wróbel ma na 5x2,5 naprawdę nie rozumiem. Widocznie lubi ryzyko. Albo ma 3 fazy, tylko o tym nie wie. Dobrze radzę, skoro się nie znasz, to zleć podłączenie indukcji elektrykowi (jest to nawet wymagane prawem). Bo naprawdę ryzykujesz pożarem.
 10. Przy 3 fazach napięcie wynosi 400V i natężenie prądu jest znacznie mniejsze. Prąd płynie nie tylko przewodem fazowym, ale też neutralnym. Przy jednofazowym 230V takie same natężenie prądu jak na przewodzie fazowym jest też na neutralnym. Co z tego jak dasz fazę przez 3 żyły, a neutralny zostanie na 1. Na szczęście masz ograniczoną moc, dlatego jeszcze się nie spaliłeś.
 11. Tylko zabezpieczenie przedlicznikowe musisz mieć 32A. Przerabianie instalacji zleć elektrykowi, bo przewód 5x2,5 słabo się nadaje na 1 fazę. Chyba, że ograniczasz moc płyty, wtedy nie ma to znaczenia.
 12. Swoje pierwsze zacierane piwo też tak zrobiłem. Na początku było świetne i miało bardzo intensywny chmielowy aromat. Niestety bardzo źle się zestarzało. Ale jak szybko to piwo wypijesz, to będzie dobrze. A pierwsze piwo pije się raczej szybko.
 13. O to trzeba pytać w Namysłowie. Bo inne browary z otwartą fermentacją robią też ale i nawet sprzedają je drożej niż lagery.
 14. Koncerny nie fermentują lagerów w 10 stopniach. W tankofermentorach po ciśnieniem temperatury są znacznie wyższe. Proces jest opanowany, powtarzalny i wydajny. Użycie innego szczepu drożdży to problem i konieczność zmiany procedur. A to zabiera czas i kosztuje.
 15. Glifosat nie odkłada się tkankach zwierzęcych. Nie rozpuszcza się w tłuszczach. Ten problem nie występuje. PS Nie rozumiem tej mody na glifosat. To naprawdę jest jeden z lepiej przebadanych i najmniej niebezpiecznych pestycydów. Inne są z reguły znacznie bardziej niebezpieczne, a nie wywołują takich dyskusji.
 16. Infor to niestety ta sama półka co portal spożywczy. Zresztą to jest dokładnie przedruk (elektroniczny to może kopia?) co poprzednie artykuły. Oparte na tym samym źródle, czyli jakiejś agencji marketingowej. Czyli wiarygodność na poziomie „Dziennika” w TVP. Poprzednie źródła ciekawsze, ale w sumie wzajemnie sprzeczne. Dlatego, jeśli nie nastąpi w badaniach nad glifosatem jakiś przełom, wolę wierzyć w normy europejskie.
 17. Na hutnictwie się nie znam. Poproszę o pytanie z zakresu browarnictwa i piwa. Glifosat blokuje pracę enzymów roślinnych, które w organizmach zwierząt nie występują. Jest dopuszczony do użycia nie tylko przez prawo polskie, ale i europejskie. Jego wpływ na ludzi był i jest badany przez wiele instytucji i póki co, przez prawie 50 lat stosowania, brak jednoznacznych dowodów jego mutagennego wpływu na ludzi. Słodownie badają jęczmień i spełnia on polskie i europejskie normy, też w zakresie zawartości pestycydów. Natomiast alkohol etylowy jest substancją potencjalnie rakotwórczą.
 18. Nic bardziej mylnego. Skoro coś wydalasz, to pozbywasz się tego z organizmu, czyli już na ciebie nie działa. Im więcej substancji wydalisz tym mniej jej w ciele zostaje. Mniejsza dawka mniej oddziałuje. Chyba że stosujesz urynoterapię. A na poważnie. Źródła które podajesz są bardzo niewiarygodne. Zwłaszcza portalspożywczy. Tam za opłatą publikują artykuły agencje marketingowe. Czyli zwykle reklamy udają informacje prasowe. Wiele razy o tym portalu robił filmy Tomasz Kopyra. Polecam obejrzeć, a zrozumiesz jaki to jest poziom „dziennikarstwa”.
 19. Skoro jest wydalany w moczu, to znaczy że nie metabolizuje w organizmie. Czyli nie ma się czym przejmować. Wystarczy nie sikać na kwiatki tylko w paprocie.
 20. Jeśli problemem jest wolne grzanie, to robienie warzenia przez dwa dni da niewiele. Podczas przerwy zacier wystygnie i trzeba będzie go znów grzać do wrzenia. Oszczędność czasu da BIAB i robienie mniejszych warek, tak 10-15 litrów. Mniej wody szybciej się grzeje i szybciej chłodzi. Jeśli używamy dobrych słodów, bez płatków itp, można skrócić zacieranie do 30min. Dzień wcześniej można ześrutować słód, umyć sprzęt i przygotować surowce. Tak przygotowany robię 12 litrową warkę w 5-6 godzin.
 21. Jako środek ostrożności sprawdź, czy połączenia są szczelne. Smarujesz wodą z mydłem, odkręcisz gaz i patrzysz czy się nie pieni. Lub zamiast mydła polecam tester szczelności gazu, do kupienia na Allegro lub w marketach budowlanych za kilkanaście złotych za puszkę. Oczywiście taboretu gazowego używamy w dobrze wentylowanym pomieszczeniu lub w osłoniętym od wiatru miejscu na zewnątrz.
 22. Schemat postępowania na końcu. http://www.beerfreak.pl/infekcje-piwa-czyli-mityczny-tlenowiec/
 23. M12 to czysta kultura drożdżowa. Taki kożuch nie powinien powstać.
 24. Jakie kveiki? Niektóre są z bakteriami. I ten kożuch wygląda na bakteryjny.
 25. @fiszmen9cytując za Palmerem „Jak warzyć piwo”: przykłady słodu dekstrynowego to Carapils od Briess Malt oraz Carafoam ze słodowni Weyermann.
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.