Jump to content

I Konkurs Cydrów Domowych „Pomona 2018”


Recommended Posts

I Konkurs cydrów domowych Pomona 2018
 

Zainteresowanie wysokiej jakości cydrem jest coraz większe. Entuzjastyczne nastawienie do cydrów widać nie tylko w kolebce piwnej rewolucji, czyli Stanach Zjednoczonych, ale choćby w Wielkiej Brytanii.

W Polsce, największym producencie jabłek w Europie, powoli zaczynamy dostrzegać olbrzymi potencjał cydru. Także wielu piwowarów domowych próbuje mierzyć się z jego produkcją. Polskie Stowarzyszenie Piwowarów Domowych chce wspierać cydrową rewolucję.

Z wielką przyjemnością ogłaszamy I Konkurs cydrów domowych Pomona. Wiosną 2018 roku (prawdopodobnie pierwsza połowa maja) grono doświadczonych sędziów wybierze najlepszy cydr wytrawny 2017 roku. Dlaczego 2017? Zachęcamy bowiem do tradycyjnego podejścia do cydru: produkcji cydru jesienią z owoców po zbiorach, a degustacji wiosną kolejnego roku. Kilkumiesięczne leżakowanie pozwoli „otworzyć cydr”, czyli uzyskać najlepszy smak i aromat.

Zatem drodzy Cydrownicy i Piwowarzy: róbcie cydr i do zobaczenia wiosną!

 

Kategoria

Cydr wytrawny (https://wkpd.waw.pl/wp-content/uploads/2017/11/171103-opis-stylu-Pomona-2018-2.pdf)

 

Terminy

 • Planowana data przyjmowania zgłoszeń: 6 maja 2018 r.
 • Planowana data recepcji (przyjmowania butelek): 11 maja 2018 r.
 • Planowana data przeprowadzenia konkursu: pierwsza połowa maja 2018 r.
 • Miejsce: Warszawa, siedziba Polskiego Stowarzyszenia Piwowarów Domowych.
   

Kto może wziąć udział w konkursie

Każda osoba pełnoletnia, która samodzielnie i metodami domowymi wyprodukuje cydr (niezależnie od umiejętności). Dodatkowo – zaakceptuje regulamin i zechce wysłać swój cydr na konkurs.
 

Jak wziąć udział w konkursie

Należy zrobić cydr, zgodnie z wymogami stylu (https://wkpd.waw.pl/wp-content/uploads/2017/11/171103-opis-stylu-Pomona-2018-2.pdf). Następnie zarejestrować się poprzez formularz online (zostanie udostępniony wkrótce), dokonać opłaty rejestracyjnej która wynosi 15 zł (dla członków PSPD 12 zł), a następnie wysłać 3 butelki 0,5 l lub 4 butelki 0,3 l na adres podany w regulaminie. Szczegóły podamy bliżej terminu.

Pomona

Nimfa etruska, o wdzięcznym imieniu Pomona, zakochała się w Wertumnusie. Ów podarował jej cudowne jabłko, po którego zjedzeniu stała się boginią (a także jego żoną). Wśród rzymskich bogów Pomona odpowiedzialna jest za płodność sadów, drzewa owocowe i co najważniejsze – dojrzałe jabłka. Miała swoich kapłanów, posągi, a nawet święty gaj. Przedstawiana była jako młode, niewinne dziewczę w wiejskiej sukience, często z psem, gałązką jabłoni w dłoni, owocami lub rogiem obfitości. Zawierzając jej mocy sprawczej, nazywamy konkurs jej imieniem. Niech przynosi sadom obfity plon!
 

Jury

Cydry oceniać będą Certyfikowani Sędziowie PSPD, doświadczeni w konkursach piw domowych, także: interesujący się cydrami domowymi i rzemieślniczymi. Przed konkursem przejdą także dodatkowe szkolenie i kalibrację z oceny cydrów.
 

Zasady oceny

Wybór najlepszego cydru będzie przebiegał dwuetapowo, na zasadach stosowanych w konkursach piw domowych.

 1. Pierwszy etap: eliminacje, ma za zadanie wyłonić maksymalnie 10 najlepszych cydrów. W trakcie eliminacji sędziowie ocenią czy zgłoszone cydry:

Dla cydrów, które nie przejdą pozytywnie eliminacji, zostanie wypełniona metryczka eliminacyjna z uwagami do sędziów. Zostanie ona później przekazana zgłaszającemu. Komisja sędziowska będzie oceniać transzami – na stół będzie trafiać jednorazowo kilka próbek cydrów, z których zostaną wybrane najlepsze. W ten sposób zostaną wyłonieni finaliści.

 1. Drugi etap: finały. Do tego etapu zakwalifikują się wyłącznie najlepsze cydry, bez wad. W trakcie rundy finałowej Komisja Sędziowska oceni próbki pojedynczo. Będą one poddawane ocenie zgodnie ze standardami przyjętymi przez PSPD. Każdy z sędziów niezależnie wypełnia arkusz oceny (zwany metryczką finałową) i samodzielnie przyznaje punkty w przedziale od 0 do 50. Metryczki zostaną one później przekazane zgłaszającym. O zajętym miejscu decydować będzie ilość punktów przyznanych przez sędziów (średnia arytmetyczna punktów wszystkich sędziów). Trzy pierwsze miejsca zostaną nagrodzone.

 

Historia

Pierwszy konkurs cydrów domowych został zorganizowany w lipcu 2015 roku w Siedlcach. Kolejny – w 2016 roku w Warszawie, przy okazji V WKPD. Niestety, w 2017 roku konkurs cydrów się nie odbył, przerywając ciągłość. Dlatego w 2018 rozpoczynamy liczenie od nowa. Liczymy, że z patronką, Pomoną, uda się stworzyć na stałe ważny konkurs cydrowy na skalę kraju, a kto wie, może i zagranicy. Co łączy wszystkie powyższe konkursy? Dwie rzeczy: wsparcie PSPD oraz osoba współorganizatora: Przemka Iwanka.

 

Organizatorzy

Mazowiecki Oddział Polskiego Stowarzyszenia Piwowarów Domowych oraz Piwo i Cydr

Edited by Mateusz Puślecki
Link to comment
Share on other sites

 • 5 months later...
 • 3 weeks later...
Dnia 13.04.2018 o 17:06, PIkaWA napisał:

Witam! Czy wszystkie planowane w listopadzie terminy są utrzymane i konkurs odbędzie się w pierwszej połowie maja?

tak. Ponizej szczegoly

Drodzy cydrownicy! Nadeszła pora, by pochwalić się Waszymi cydrami! ??

Rozpoczynamy rejestrację na I Konkurs Cydrów Domowych Pomona. Od 1 do 22 maja możesz założyć konto w systemie konkursowym na stronie http://pomona.pspd.org.pl , a następnie zgłosić swój cydr na konkurs w stylu Cydr Wytrawny. Wszelkie potrzebne informacje wraz z regulaminem i opisem cech idealnego cydru wytrawnego podane są na stronie głównej systemu. Koniecznie się z nimi zapoznajcie! ?

Nie zapomnijcie wydrukować i nakleić na wszystkie butelki z cydrem etykiety z kodem konkursowym. Generujecie je w systemie.

 

Cydry można dostarczać osobiście lub kurierem od 14 do 25 maja. Opłaty konkursowe przyjmujemy do 25 maja. Szczegóły w regulaminie. Jeśli wysyłacie także piwa na I Mistrzostwa Polski Piwowarów Domowych, Wasze cydry możecie przesłać w jednej paczce.

Zapraszamy! ?

W razie pytań - piszcie.

http://pomona.pspd.org.pl

Http://wkpd.waw.pl/pomona2018

Edited by Mateusz Puślecki
Link to comment
Share on other sites

 • 3 weeks later...
 • 2 weeks later...
Prezentujemy listę finałową domowych cydrowników, których cydry wezmą udział w jutrzejszym finale:

Bartłomiej Krzeczkowski
Konrad Sworowski
Łukasz Wasilewski
Piotr Szcześ
Wacław Krasoń
Marek Jurgielewicz
Krzysztof Czechanowski
Artur Pasieczny

Kolejność jest przypadkowa. Gratulujemy, a pozostałym uczestnikom dziękujemy za nadesłane cydry 1f642.png:) Wasze zdrowie!

Link to comment
Share on other sites

 • 2 weeks later...

Kochani.

Oto wyniki I Konkursu Cydrów Domowych Pomona.

1. (45.33 pkt) Marek Jurgielewicz
2. (43.60 pkt) Artur Pasieczny
3. (40.67 pkt) Wacław Krasoń
4. (39.00 pkt) Łukasz Wasilewski
5. (38.00 pkt) Piotr Szcześ    
6. (37.33 pkt)     Krzysztof Czechanowski
7. (36.33 pkt)     Bartłomiej Krzeczkowski
8. (32.67    pkt) Konrad Sworowski
Gratulacje!

Edited by Mateusz Puślecki
Link to comment
Share on other sites

 • 4 weeks later...
 • 1 month later...

Cydrownicy domowi miast i wsi łączcie się! Czyli wybieramy kategorię na Pomonę 2019! 1f609.png;-)


Kochani, sezon zbioru jabłek w pełni! 
Dlatego chcielibyśmy Was poinformować, iż w maju 2019 roku zorganizujemy kolejną edycję Pomony! Tradycyjnie kategorią konkursową będzie Cydr Wytrawny. I tu pewna nowość - będzie druga kategoria i wybierzecie ją Wy! 1f603.png:D

Zachęcamy Was do wpisania w poniższym formularzu stylu cydru domowego bądź jakiejś wariacji, którą najbardziej byście chcieli na naszym konkursie! Czekamy na Wasze głosy do 31 sierpnia! 1f642.png:-) Z najciekawszych wybierzemy 2, które wezmą udział w głosowaniu na naszym fan pageu 1f642.png:-)

Do dzieła! 1f642.png:)
 

Link do formularza:
https://goo.gl/forms/j8nLWPhSSnr3eskp1

Link to comment
Share on other sites

 • 6 months later...
? Kochani, wszystko już wiemy! ?
 
? Pomona 2️⃣0️⃣1️⃣9️⃣ odbędzie się w Warszawie w dniach 8-9 maja ?
 
? Wszystkie szczegóły odnośnie konkursu i zgłoszeń znajdziecie w regulaminie: https://goo.gl/Ywcw4Q
 
Przypominamy, że konkurs odbędzie się w 2 kategoriach, a opisy stylów odpowiednio dostępne są:
 
®️ Rejestracja w systemie konkursowym https://pomona.pspd.org.pl/ rozpocznie się 8 kwietnia i potrwa do 28 kwietnia ®️
 
? Cydry będziecie mogli dostarczać od 15 do 20 kwietnia ?
 
? Wyniki eliminacji zostaną podane w trakcie trwania konkursu na naszym fan pageu.
? Ogłoszenie wyników finałowych odbędzie się 15 czerwca podczas ? II Festiwal Piwowarów Domowych 2019 / Homebrewers Festival 2019 ?
 
Życzymy powodzenia!
Organizatorzy
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.