Jump to content

bardzo słabe nagazowanie


Recommended Posts

witam;

jakieś 2 tygodnie temu zabutelkowałem piwo miodowe (21°Blg spadło do 6) z dodatkiem cukru (sacharoza, miarką do butelki). dzisiaj otworzyłem 2 butelki i ku mojemu przerażeniu odkryłem, że piwo nie ma gazu. Zdarzyło mi się to po raz pierwszy i kompletnie nie mam pojęcia, czym może to być spowodowane. Piwo jest nawet niezłe, ale brak gazu to ogromny defekt.

Jak dogazować? Jak pomóc temu piwku?

pozdrawiam

Link to comment
Share on other sites

witam;

jakieś 2 tygodnie temu zabutelkowałem piwo miodowe

2 tygodnie to dość krótko jak dla dość mocnego (21°Blg ) piwa, ja bym poczekał jeszcze co najmniej 2 miesiące, wtedy będzie można oceniać czy się nagazowało.

Link to comment
Share on other sites

Drogi kolego

Wg danych które podałeś, tzn. nastaw początkowy i odfermentwanie, wynika, że Twoje piwo może mieć nawet 8,3-8,7 alc/vol. To dość dużo. Na tyle dużo, żeby zabić drożdże. Niestety Fermentis nie podaje tolerancji swoich drożdży na alkohol. Rzekłbym, żebyś nie panikował i wszystko będzie dobrze gdyby nie to, że trzymasz piwo w temperaturze 19°C. A to, oraz okres dwóch tygodni, to na tyle korzystne warunki dla drożdżaków, że już jakiś gaz powinien w butelce być. Wydaje się, że jedynym rozsądnym wyjściem z sytuacji jest dodanie gęstwy drożdży bardziej odpornych na alkohol np. tych http://www.piwo.org/forum/t1617-Wyeast-1728--Scottish-Ale%26%238482-.html i żyć nadzieją, że ruszą.

Druga możliwość jaka mi przychodzi do głowy (choć muszę z bólem serca dodać, żebyś nie łudził się za bardzo) to jest, że drożdże szybko opadły na dno, zanim podjęły refermentację. Miałem tak w jednym swoim bitterze, ale on był refermentowany w temp. ok 14°C (Danstar Nothingham). Po kilkukrotnym zbełtaniu butelek drożdże ruszyły z robotą, chociaż przez miesiąc jakoś im się nie spieszyło.

Przejrzyj wątek "Gazowanie mocnych lagerów" http://www.piwo.org/forum/t1287-Gazowanie-mocnych-lagerow.html może tam znajdziesz jakieś inspiracje.

Pzdr

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
hm... inne piwa już po 2 dniach były już solidnie nagazowane

pozdrawiam

po 2 dniach solidnie nagazowane ? :ble: to chyba miales jakies drożdże z ADHD

moje piwa po tygodniu czy nawet 2 sa ledwo ledwo pęcherzykujące.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.