Jump to content

Grzałka do kadzi warzelnej z plastiku

buber

Recommended Posts

Cześć, planuję zrobić kadź warzelną z fermentora lub plastikowej beczki. Jesteście mi w stanie podpowiedzieć, skąd wytrzasnąć grzałkę do tego ustrojstwa. Gotował będę w niej góra 20 kilka litrów brzeczki, jaka powinna być moc? Może ktoś konstruował podobną kadź? 

Dnia 6.01.2018 o 09:32, buber napisał:

Cześć, planuję zrobić kadź warzelną z fermentora lub plastikowej beczki. Jesteście mi w stanie podpowiedzieć, skąd wytrzasnąć grzałkę do tego ustrojstwa. Gotował będę w niej góra 20 kilka litrów brzeczki, jaka powinna być moc? Może ktoś konstruował podobną kadź?

Witam. Jak warzenie to proponuję pójść raczej w stronę grzałek z kwasówy. Sprzedają takie do zastosowania w destylatorach.

Np taka: Grzałka 2x2kW

Masz bardzo szeroki zakres mocy do wyboru. Ja zakupiłem grzałkę 2 x 2000 W, uważam że to w sam raz na te 20 kilka litrów brzeczki. Ponadto możesz zrobić przełącznik - jak rozgrzewasz brzeczkę to obiema grzałkami, jak już zacznie wrzeć to zostawiasz włączoną tylko jedną. Uwierz mi, przy tych 2000W wrze dość intensywnie. Mam w warzelnej właśnie tą grzałkę 2x2kW z przełącznikiem.

Wiem co Ci chodzi po głowie, sam coś takiego zrobiłem - taką samą grzałkę jaką mam w warzelnej zamontowałem w fermentorze. Używam tego co prawda nie do warzenia, ale przygotowuje w tym wodę do wysładzania. Zrobiłem otwór w boku fermentora jakieś 10 cm nad dnem. Grzałka włożona przez otwór i od wewnątrz przykręcona mufą, od zewnątrz natomiast uszczelniona pierścieniem z maty silikonowej. Świetnie się to sprawuje. Na dniach mogę wrzucić parę fotek jak to u mnie wygląda :)

1 godzinę temu, Piwosz86 napisał:

Witam. Jak warzenie to proponuję pójść raczej w stronę grzałek z kwasówy. Sprzedają takie do zastosowania w destylatorach.

Np taka: Grzałka 2x2kW

Masz bardzo szeroki zakres mocy do wyboru. Ja zakupiłem grzałkę 2 x 2000 W, uważam że to w sam raz na te 20 kilka litrów brzeczki. Ponadto możesz zrobić przełącznik - jak rozgrzewasz brzeczkę to obiema grzałkami, jak już zacznie wrzeć to zostawiasz włączoną tylko jedną. Uwierz mi, przy tych 2000W wrze dość intensywnie. Mam w warzelnej właśnie tą grzałkę 2x2kW z przełącznikiem.

Wiem co Ci chodzi po głowie, sam coś takiego zrobiłem - taką samą grzałkę jaką mam w warzelnej zamontowałem w fermentorze. Używam tego co prawda nie do warzenia, ale przygotowuje w tym wodę do wysładzania. Zrobiłem otwór w boku fermentora jakieś 10 cm nad dnem. Grzałka włożona przez otwór i od wewnątrz przykręcona mufą, od zewnątrz natomiast uszczelniona pierścieniem z maty silikonowej. Świetnie się to sprawuje. Na dniach mogę wrzucić parę fotek jak to u mnie wygląda :)

Dobry patent. Jak zrobić przełącznik mocy, czym wierciłeś w fermentorze dziurę? Fotki chętnie

Dnia 7.01.2018 o 22:10, buber napisał:

Dobry patent. Jak zrobić przełącznik mocy, czym wierciłeś w fermentorze dziurę? Fotki chętnie

To nie przełącznik mocy :) Po prostu masz tam dwie niezależne grzałki 2 kW. Wystarczy dla każdej założyć przełącznik w obudowie, następnie możesz mieć włączoną jedną, albo obie.

Dziurę w fermentorze wierciłem wiertłem stożkowym, takim najtańszym z allegro. Do wiercenia w plastiku jest wystarczający, do blachy niestety jest to mega tandeta.

Poniżej trochę fotek jak to u mnie wygląda:

Otwór wywiercony wiertłem stożkowym:

20170218_150915.thumb.jpg.2fe07ffb019e48bdeafc56ff70f439c9.jpg

Krążek silikonowy. Z niego wyciąłem środek aby zrobić pierścień uszczelniający:

20170218_152833.thumb.jpg.1123fead2e51569ffac35a7298a56824.jpg

W środku fermentora grzałka przykręcona mufą z kwasówki:

20170218_152403.thumb.jpg.8988589a2d9f7dbe1bd0d63823050714.jpg

Próba szczelności z wodą. Nic nie ciekło, było całkowicie szczelne. Jak widzisz na zdjęciu są dwie osobne grzałki 2 kW:

20170218_154401.thumb.jpg.78bf87123edbbd605f713a6aa4934344.jpg

20170218_154407.thumb.jpg.70e0b120be9211724c091dc2c8c86951.jpg

Jeżeli ktoś chce takie coś używać wyłącznie do podgrzewania wody do wysładzania, zamiast grzałki z kwasówki może użyć tańszej, najzwyklejszej. Ma wtedy urządzenie do podgrzewania wody do wysładzania mega tanim kosztem :)