Jump to content

Rehydratacja drożdży - zbyt wysoka temp. wody


Recommended Posts

Mam do Was pytanie, ktoś z z Was się spotkał z tego typu problemem. Przy rehydratacji - w wyniku nie wiem czy pospiechu, czy braku koncentracji -wsypałem drożdże S-05  do wody o zbyt wysokiej temperaturze (ok 40-45°C). Zrozumiawszy co narobiłem postanowiłem szybko schłodzić ciecz do 22°C i z nadzieją po godzinie wlałem je do schłodzonej brzeczki. Na te chwile brak jakichkolwiek oznak fermentacji, minęło dopiero dopiero ok 20h, wiem, ze start drożdży to nawet 48h, jednak pytanie brzmi, czy te drożdże maja jeszcze szanse na start, czy temperatura je zabiła/uszkodziła? 

Link to comment
Share on other sites

Co jakiś czas na forum ludzie chwalą się "wynikami" temperatury zadawania drożdży. Niektórzy zadawali już drożdże do brzeczki o temperaturze 35-40°C i piwo ruszało. Ciężko powiedzieć. Teoretycznie powyżej 40°C to już raczej je uśmierciłeś, ale...no właśnie teoretycznie. Mierzyłeś tą temperaturę czy wydaje Ci się, że to było 40-45°C? Może jednak mniej? A może więcej?

 

Wariantów może być kilka. Mogłeś ubić wszystkie i piwo nie ruszy. Mogłeś ubić część/większość i piwo nie ruszy, albo ruszy ślamazarnie i po długim lagu. Równie dobrze piwo może ruszyć normalnie po dobie-dwóch. 

 

Jaki baling tego piwa? Bo jeśli to coś powyżej 13-14°blg to bym na Twoim miejscu już zamówił nową saszetkę i był w gotowości, żeby ewentualnie we wtorek zadać nową saszetkę, a jeśli ruszą to będziesz miał na zapas jakbys znów kiedys dał ciała :D Jeśli to jakiś cieniak, to możesz ryzykować i czekać - ale osobiście bym już zamówił mimo wszystko. Ewentualnie popytaj na forum czy ktoś z okolic Sosnowca nie ma jakiejś gęstwy do oddania.

Link to comment
Share on other sites

Wielkie dzieki za odpowedź.

temperature mierzylem termometrem po jakiejś chwili, zatrzymał soę na 41, ale może gdybym potrzymał jeszcze to może by podskoczyło o jakieś dwa stopnie.

piwo ma 14blg.

Jeszcze jedno pytanie, jak długo mogę trzymać brzeczkę bez drożdż? Po zamówieniu to jakieś 2 dni...

Link to comment
Share on other sites

Jak masz możliwość podjechania do sklepu stacjonarnego, to myślę że warto poświęcić 10zł żeby ratować pół dnia roboty i koszty surowców. 

 

Tak jak napisał luki161, im brzeczka czystsza, tym mniejsza szansa, że jakieś inne mikroby wezmą się za nią przed drożdżami, a biorąc pod uwagę że to 14blg to nawet bym się nie wahał, tylko odwiedził piwopiweczko.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.