Jump to content

[Piwny turysta]Pervyj Pivzavod z Mukhametzhan Tuimebayev


Pierre Celis

Recommended Posts

Tak, to prawda, Kazachstan jest przepięknym krajem, w szczególności, jeżeli chcemy obcować ze wspaniałą kuchnią oraz naturalnym pięknem. Jednakże, ten wspaniały kraj ma jeden niepodważalny feler. Jaki?

20171117_112533
Zapraszam was dzisiaj, po raz kolejny zresztą, na wycieczkę po tamtejszym browarze, który próbuje wznieść tamtejsze piwowarstwo na odrobinę wyższy poziom. Z pewnością jednym z takich browarów jest browar Pervyj Pivzavod, funkcjonujący od 2013 roku we wsi Mukhametzhan Tuimebayev.

Zanim jednak zaproszę Was na przechadzkę po tym kombinacie, warto uzmysłowić sobie, że tamtejsze piwowarstwo zdecydowanie różni się od naszego krajowego browarnictwa. Pomijając fakt, że ze świecą szukać tutaj nowofalowych styli, tamtejsze browary, w zdecydowanej większości opierają swoją produkcję na piwach…które są całkowicie wyjałowione smakowo. Rzecz jasna, zdarzają się i tutaj chlubne wyjątki, jednakże są one prawie niezauważalne. Pomijając dosłownie kilka browarów restauracyjnych, jedynie cztery browary warto wziąć pod uwagę przy planowaniu podróży do Kazachstanu. Co prawda, nie spodziewajcie się fajerwerków, jednakże piwa browarów: Caspian Beverage Holding z Alma-aty , Line Brew z Kayrat, Arasan z Rudnyi i tytułowy Pervyj Pivzavod, zasługują choć na wybiórczą uwagę.

Zdaję sobie sprawę, że dzisiejszy browar z perspektywy naszego podwórka nie wzbudziłby większej uwagi, jednakże goszcząc na tamtejszej ziemi, niektóre z tych piw mogą naprawdę cieszyć podniebienie. Ale zacznijmy od początku.

Początki funkcjonowania browaru Pervyj Pivzavod można datować na rok 1858, kiedy to rosyjski kupiec Kuzniecov, założył we wschodniej części Alama-Aty browar. Przez wiele dziesiątków lat, browar ten był jedynym zakładem produkującym piwo w tej części świata. Mimo, że browar przetrwał wiele zawirowań geopolitycznych, w roku 2007 był zmuszony zamknąć swój zakład, ze względu na przebiegającą przez tą parcelę wschodnią obwodnicę miasta. Na całe szczęście, łaskawy los sprawił, że przedsiębiorstwem bądź co bądź bez browaru, zainteresował się piwowarski koncern Oasis, który postanowił wybudować od podstaw nowoczesny browar, na ziemi przylegającej od północy do odległych przedmieść Alama-Aty. Uporczywy niebyt trwał długie sześć lat, aż w końcu w połowie 2013 roku uwarzono tam pierwsze piwo. Od tego momentu, browar cały czas poszerza swoją ofertę a jednocześnie zdobywa coraz większy rynek nie tylko w Kazachstanie.

Aktualnie, browar opiera swoją produkcję na dwóch liniach warzelnych pochodzących od renomowanej firmy Krones, które rocznie wypuszczają na rynek prawie dwa miliony hektolitrów piwa. W zdecydowanej większość piwa te można zakwalifikować jako koncernowy euro lager, m.in. Korona Alatau Svetloye (12,0blg), Korona Alatau Myagkoye (10,5blg), Teterev (17,7blg) i Zhiguly Barnoye (12,0blg). Jednakże znajdziemy tutaj również bardzo chlubne wyjątki, którymi warto się poszczycić na międzynarodowej arenie. Z pewnością do tej grupy należy przyjemnie chmielona, lekka a jednocześnie niefiltrowana Zolotaya Kruzhka (10,5blg) oraz seria piw pod marką 1858. Do tej grupy należy znakomity jasny lager Svetloye (12,5blg) oraz wyborny Anglijskij Ejl (11,0blg). Brzmi niebywale ale naprawdę są dobre piwa, które z czasem mogą zawojować nie tylko rodzimy rynek. Koniecznie ich spróbujcie!

Mam nadzieję, że tym wpisem was nie zniechęciłem do wizyty w tym pięknym kraju, a jedynie zaintrygowałem do jeszcze bardziej wnikliwego przyjrzenia się tamtejszej scenie piwowarskiej. Jestem pewien, że nie będziecie rozczarowani.

20171117_095731

.

20171117_094204.jpg

.

20171117_093945

.

20171117_095357

.

20171117_100218

.

20171117_101832

.

 

20171117_101439

Wnętrze firmowego pubu znajdującego się w browarze.

 

View the full article

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.