Skocz do zawartości

[Docent]Debiut Miesiąca – styczeń 2018


Pierre Celis

Rekomendowane odpowiedzi

Pierwszy miesiąc nowego roku nie przyniósł większych zmian na rzemieślniczym rynku. Znów pojawiło się mnóstwo premier (niektórzy wypuścili w styczniu nawet 9 nowości i bynajmniej nie byli to debiutanci), jak co miesiąc wystartowali nowi kontraktowcy, pojawiły się nowe browary oraz lokale z rzemieślniczym piwem. Widać karuzela kręci się nadal, a „stabilny rozwój” to określenie chyba najtrafniej diagnozujące obecną sytuację.

Zanim o piwie które zdobyło tytuł, spójrzmy przez chwilę na browary, które zaczęły warzyć w styczniu. To restauracyjny Dobry Browar z Gniezna, łódzka Klubopiwiarnia, która po kilku miesiącach serwowania czeskiego piwa przechodzi na produkcję własną, w końcu koncentrujący się na lagerach Książęcy Browar Nysa. Wielce jestem ciekaw, czy koncepcja rzemieślniczego (a zatem nie taniego) lagera zdoła chwycić w roku 2018.

A kto dobrze rozpoczął nowy rok?

 

Szpunt/ Birbant (BeerLab) – Sour Force

sourforce.jpg?w=760&h=570

Sour IPA, 15° Blg, 6 % alk.

Minęło 6 lat piwnej rewolucji, a na rynku wciąż rządzi jedno określenie – IPA. Styl, który podlega ciągłym modyfikacjom i ukazuje się w kolejnych wariantach. W zeszłym roku szczególnie dużo było tych spod znaku New England oraz Milkshake. A co z wariantem Sour ja się pytam? W sierpniu 2016 ukazało się świetne Sour Candy z Piwnego Podziemia (ówczesny Debiut Miesiąca zresztą), a potem właściwie zaległa cisza. Na szczęście początek tego roku w tym temacie przyniósł dwa piwa. Jedno od Golema, drugie od kooperacji Szpunt/Birbant. I to właśnie to drugie optymalnie wpasowało się w moje podniebienie.

Zacznijmy od prezencji. Na premierze jego mętność kojarzyła się wariantem New England. Po tygodniu było zadziwiająco klarowne, a jak trafiłem na koniec beczki znów było przyjemnie mętne. W tych zmianach najbardziej istotny był fakt, że absolutnie nie wpływało to na aromat. A ten nieustannie był rewelacyjny, mocno owocowy, kojarzący się z mandarynkami, brzoskwiniami. Za tym szła lekka żywiczność i egzotyczna owocowość. Citra i Mosaic świetnie tu zagrały.

A jak smak? W pierwszym łyku wyczuwalna rześka, stonowana cytrynowa kwaskowość oraz równie lekko zaznaczona goryczka w typie żółtych grejpfrutów/albedo. Do tego przyjemna odchmielowa cytrusowa owocowość, zauważalna soczystość i gładka tekstura, średnia pełnia, a na końcu fajne dyskretne szczypanie na języku. To piwo nie atakuje żadnym ze swych składowych i dzięki temu okazuje się zabójczo wręcz pijalne. Kilkakrotnie miałem przyjemność picia tego piwa i tylko raz skończyło się na dwóch z rzędu ?

Zobaczcie wywiad jaki przeprowadziłem na premierze Sour Force z ekipą Szpunta!

 

W kwestii wyróżnień widzę jedną prawidłowość – coraz trudniej piwowarom przychodzi uzyskanie piwa zaskakującego swym smakiem i dostarczającego niespotykanych wrażeń. Na szczęście patrząc na listę piw mających premierę w pierwszym miesiącu nowego roku, uzbierała się całkiem spora liczba piw, do których chętnie bym wrócił. Jakie zatem style zapunktowały? Oczywiście kolejne warianty IPA – hazy oraz oatmeal, niskoalkoholowe kwasy z owocami, belgijski tripel, amerykański żytni saison oraz coś z mocniejszej półki – torfowy imperialny stout, imperialny stout leżakowany w beczce po bourbonie Heaven Hill oraz odpowiednio podkręcony, poczciwy bałtycki porter!

 

Absztyfikant (Czarna Owca) – Frelka

frelka.jpg?w=300&h=225Ocena piwa

Artezan – W Szkole Byłem Mistrzem w Pingla

pingiel.jpg?w=300&h=225Ocena piwa

Birbant (Zarzecze) – Porter

birbantporter.jpg?w=286&h=300Ocena piwa

Hoppy Beaver (Beer Bros) – Urbi Et Orbi

urbietorbi.jpg?w=300&h=300Ocena piwa

Piwne Podziemie – Take It Easy (Citra/Mosaic)

tie.jpg?w=237&h=300Ocena piwa

PINTA (Browar na Jurze) – Parritapa

parritapa.jpg?w=236&h=300Ocena piwa

Pracownia Piwa – All Inclusive

aliinclusive.jpg?w=300&h=225Ocena piwa

Przystanek Tleń/ Absztyfikant – Borem Lasem 2

bl2.jpg?w=300&h=225Ocena piwa

Rockmill (Bytów) – Going Dark Heaven Hill BBA

gdhhbba.jpg?w=300&h=300Ocena piwa

Szpunt (BeerLab) – Eclipsed

eclipsed.jpg?w=266&h=300Ocena piwa

Ziemia Obiecana – Luis

luis.jpg?w=300&h=225Ocena piwa

 

Nowe browary:

 

      dobrybrowar.png?w=150&h=150                         kbnysa.jpg?w=150&h=150                          klubopiwiarnia.jpg?w=150&h=150

 

 

Nowe inicjatywy kontraktowe:

      rzekapiwa.jpg?w=150&h=150                         hoppybeaver.jpg?w=150&h=150                           sabotaz.png?w=150&h=150

 

 

View the full article

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.