Jump to content

Budowa HERMSA 100L


Recommended Posts

Witam,

borykam się od jakiegoś czasu z myślami na temat hermsa. Chciałem to zlecić/kupić ale jednak zdecydowałem że sam podejmę się wykonania. Co prawda moje dotychczasowe projekty piwowarskie nie są spektakularne (zrobiłem pudła styropianowe do fermentacji, mieszadło magnetyczne i jakieś tam sraczwężyki) więc taki herms to jak wylot na księżyc ale powinno się udać (sterowanie do tego to już wylot na marsa :) )

 

Zakładam temat ponieważ są ludzie na forum którzy mają bardzo duże doświadczenie z budowy/użytkowania tego systemu więc liczę na ich cenne rady. Z góry dziękuję wszystkim za pomoc i cenne rady. 

 

System będzie złożony z 3 garów po 100L. Chcę mieć wybicie 50-70L. A ponieważ lubię wysoki ekstrakt 25-30 Blg to trochę zapasu się przyda. 

 

W garach będą przyspawane mufy - porty (spawanie będzie wykonane w firmie która ma doświadczenie w spawaniu elementów wykorzystywanych w branży spożywczej).

Zawory 1/2'' trzyczęściowe.

Węże na szybkozłączki

Grzałki 5,5 kW na Tri-clampy

 

Pozamawiałem już trochę dupereli na ali więc zanim przyślą to do tego czasu muszę ogarnąć garnki, wężownicę, fałszywe dno i spawanie mufek. I tutaj szereg pytań do doświadczonych kolegów.

 

1. Jaka grubość fałszywego dna dla gara 100L?

2. Jak długa wężownica, 15m czy więcej?

3. Jaką grubość powinny mieć ścianki w garnkach? Dostępne są 0,8 1 i 1,2mm. Czy grubość ma duże znaczenie w użytkowaniu, stracie ciepła itd. Na pewno ma znaczenie przy spawaniu

4. Jaki wymiar stołu do tego będzie potrzebny, mam ograniczone miejsce i trochę się tego boję. 

5. Chłodnica - przeciwbieżna czy płytkowy wymiennik ciepła? Wymiennik podobno może się zapychać przez chmieliny ale nie mam doświadczenia bo jadę na zanurzeniowej w garnku emaliowanym :) 

 

Na razie tyle. 

pozdrawiam

 

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.