Jump to content

[Piwny turysta]Notthingam Road Brewing Company z Notthingam Road


Pierre Celis

Recommended Posts

Wielokrotnie, podczas planowania podróży do Republiki Południowej Afryki , spotykałem się z pytaniem, co trzeba koniecznie zobaczyć w tamtym zakątku świata. Najczęściej padały odpowiedzi w postaci Góry Stołowej, Przylądka  Igielnego czy też parku Krugera. Nie ukrywam, że wspomniane atrakcje są warte zobaczenia, jednakże są one nieco zadeptane przez masową turystykę, co może wśród wielu podróżników budzić lekką odrazę. Dlatego też zawsze minimalizujemy pobyt w tego typu miejscach do maksymalnego minimum i udajemy się do miejsc, które z jednej strony są równie piękne co główne atrakcje a jednocześnie, są nieco oddalone od głównych szlaków.

DSC09231

Jednym z takich miejsc w RPA, jest dystrykt uMgungundlovu w prowincji KwaZulu-Natal, który uchodzi w tej części kraju za ogrody RPA. Jednakże, nie dla samych ogrodów warto tam się wybrać. Z pewnością miłośnicy architektury kolonialnej będą zachwyceni znakomicie zachowanymi rezydencjami z przełomu XIX i XX wieku oraz…(tak, tak!) miłośnicy piwowarstwa, gdzie działa tam kilka browarów rzemieślniczych, w tym jeden z najstarszych browarów rzemieślniczych w tym kraju (starszy od niego jest tylko Mitchell’s Knysna Brewery z Knysna).

 I to właśnie dziś o nim mowa. Powstał w 1996 roku, czyli dość niedawno, jednakże jak na tamtejsze uwarunkowania był pionierem w kształtowaniu gustów piwoszy z północnowschodnich rejonów kraju. To dzięki niemu zawdzięczamy pierwsze z RPA IPy, angielskie Portery czy też dobrze nachmielone Pilsnery.

 Co ciekawe, browar ten funkcjonuje w nieco odmiennej scenerii co większość browarów rzemieślniczych, co z pewnością przypadnie do gustu nawet najbardziej wymagającemu puryście estetyki.  Nie oczekujcie przemysłowej architektury a wymuskanej estetyki rodem z kolorowych pism.

 Przepiękna rezydencja z XIX wieku, zaadaptowana na pięciogwiazdkowy hotel, położony wśród wymuskanych aż do przesady pól, stawów i lasów urzeka swoim przepychem. Nie mniejszą atrakcją na tym terenie jest gospoda inspirowana walijskimi przybytkami tego typu, która pełni rolę firmowego lokalu miejscowego browaru. Jednakże to nie wszystko, wśród rozległych terenów tejże rezydencji odnajdziemy destylarnie oraz rzecz jasna browar, który przypomina małą chatkę pustelnika niż browar z takimi tradycjami.

 Już na wejściu do browaru wita nas dwunaczyniowa warzelnia o wybiciu pięciu hektolitrów, która co ciekawe, funkcjonuje od pierwszego dnia istnienia browaru. Tuż koło niej, nie jako, aby podsycić napięcie działa przybrowarniany sklepik, oferujący szeroki wybór wszelakiej maści gadżety oraz pełny przekrój piwa warzonego tutaj na miejscu.

 Nieco dalej odnajdziemy zbiorniki leżakowo-fermentacyjne oraz linie rozlewniczą do kegów, do butelek szklanych i plastikowych oraz… puszek o pojemności 0,44l (po raz kolejny okazali się prekursorami w tej części świata).

 Powróćmy jednak do samego piwa, które moi zdaniem, mimo, że jest nieco ugrzecznione, jest obłędnie smaczne. Gdy tak się stoi przed firmowym kontuarem z nalewakami można w pierwszej chwili dostać małej konsternacji. Co wybrać? A jest to wybierać! Pale Ale (4,5% alk.), Pilzner (4,6% alk.), IPA (4,5% alk.), jasny Lager (5,0% alk.), angielski Porter w dwóch odmianach (4,5% alk.), Golden Ale (4,1% alk.) oraz Ale z dodatkiem mango (4,1% alk.). Wszystko smaczne, w zaskakująco kuszącej cenie.  Trudny wybór jeżeli ma przed sobą jeszcze kilka dobrych kilometrów. Na cale szczęście istnieją w tej części świata próbniki, które pozwalają do dokonanie jedynie słusznego wyboru.

 Pamiętajcie proszę, jeżeli będziecie kiedyś w RPA, koniecznie odwiedźcie Notthingam Road Brewing Company w miejscowości Notthingam Road! Z pewnością nie pożałujecie tej decyzji.

20180306_153330

.

DSC09235

.

DSC09238

.

 

DSC09247

Porter i IPA

 

.

 

DSC09250

Firmowa gospoda browaru

 

.

 

DSC09233

Do jakiego teraz browaru się wybrać?

 

View the full article

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.