Jump to content

Problem z odparowaniem brzeczki


Recommended Posts

Witam serdecznie.

 Po 2 latach przerwy wróciłem do warzenia, i na rozgrzewkę postanowiłem zrobić sobie dubelka z zestawu słodów na 20L. Otóż problem mój jest taki że po raz pierwszy gotowałem na palniku gazowym z butlą, działałem idealnie wg instrukcji i wysłodziłem jak w mordę strzelił 20L(więcej się nie dało wysładzając wg instrukcji), ekstrakt też perfekt(17) ale po końcu gotowania(90m) na średnim gazie aż 4L mi odparowały. Jak boga kocham nie pamiętam co robiłem te 2 lata temu ale takich ubytków to nigdy nie było. Mam 3 podejrzenia co zrobiłem źle, będę wdzięczny za pokierowanie.

1) Za mało wysłodziłem

2)Powinienem był przewidzieć ile odparuje i dolać wody przed początkiem gotowania? Czy nie spadłby mi przez to ekstrakt?

3)A może grzałem za mocno?

Link to comment
Share on other sites

2 minuty temu, PawełD napisał:

1) Za mało wysłodziłem

Tak. Jak chciałeś 20 litrów 17 plato to powinieneś wysłodzić do np. 25 l 15 plato (wartości przykładowe). Po odparowaniu miałbyś to co chciałeś. Teraz masz mniej, ale ekstrakt wyższy.

Link to comment
Share on other sites

Dzięki za odpowiedź Gawron. W instrukcji mi podali żeby zacierać 5kg słodu w 14 litrach a potem użyć 13 litrów do wysładzania... Przecież to nie ma szans żeby wydoić z tego więcej niż 20L nastawnej. Chyba że chodziło im właśnie że to zestaw na 20L brzeczki a nie gotowego piwa? Zakręciłem się teraz...

Link to comment
Share on other sites

Następnym razem wysładzaj do objętości. Znasz już odparowanie, to wiesz do ilu wysłodzić. Ja wlewam do fermentora 22 litry, więc wysładzam do 27,5, a 5,5 litra tracę na odparowanie i straty z chmielenia.

Edited by Gawron
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.