Jump to content

Styl piwa a odczyn (kwaśne-zasadowe)


c64club

Recommended Posts

Mam problem z sąsiadem :) Chłop lubi dobre piwo, ale po większości go skręca w kiszkach bo generalnie nie powinien spożywać potraw o kwaśnym odczynie.
 Czym go mogę poczęstować (ew. jakie style polecić do zakupu), żeby było smacznie a nieszkodliwie? Stouty raczej odpadają (palony słód), kwachy z definicji nie przejdą.

Edited by c64club
Link to comment
Share on other sites

@c64club raczej wszystkie piwa będą miały odczyn kwaśny. Chyba na każdym etapie produkcji brzeczka/piwo obniża swoje pH. Również nagazowanie piwa CO2 obniży pH, bo powstanie kwas węglowy, który na skutek dysocjacji wprowadzi jeszcze wiecej jonów H+. Nawet dekstryny niestrawione podczas fermentacji mają odczyn lekko kwaśny.

 

Ze swojej strony, jak moge wtrącić, jeżeli chłop ma problemy z kwaśnymi rzeczami, to nie bawiłbym się w lekarza/dietetyka, a jedyne co bym polecał to wizyta u odpowiedniego specjalisty, o ile jeszcze tam nie był :)

Edited by Daniel()
Korekta po autokorekcie telefonu
Link to comment
Share on other sites

Był. I ów specjalista zalecił mu poszukanie piw o jak najmniej kwaśnym odczynie (plus oczywiście minimalna ilość) skoro lubi piwo. Zmienił biedak dietę i to dosyć mocno, ale tęskno mu za "browarkiem", w dodatku jakimś smacznym :) a nie do narąbania się.

Wiem, że piwo generlnie jest kwaśne (dżordże to lubią), że CO2 nie czyni go bardziej alkalicznym, ale spośród stylów inne niż "kwachy" powinno się dać wybrać coś o niższym Ph jak i o wyższym.

Link to comment
Share on other sites

Może jakieś zacierane bez zakwaszania brzeczki? Na wodzie z dużą zawartością HCO3 i dodatkowo płytko, bardzo płytko odfermentowane. Tylko nie wiem czy będzie to dobre, chyba może mieć posmak mydlin. Tak zgaduję, bo generalnie to albo na etapie zacierania obniża się pH zacieru do ok. 5,2, albo tak czy inaczej pH spadnie po fermentacji do zdaje się 4-4,5 (nie pamiętam teraz dokładnie).

Edited by MistrzSuspensu
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.