Jump to content

Zestaw brewkitu dla świeżego piwowara


Recommended Posts

Witam wszystkich :) jaki polecicie mi dobry dla początkującego brewkit ? Kupiłem sprzęt ze słodem i chmielem, ale postanowiłem ze zostawię to na później. Nie chce po prostu od razu wchodzić na głęboka wodę i stracić surowców. Jaki zestaw mi polecicie żeby ten browarek wyszedł smaczny i nie odrzucił po pierwszym warzeniu ? :)

Link to comment
Share on other sites

Jeśli masz kompletny sprzęt, gar, chłodnica, filtr z oplotu, itp, to odpuść sobie brewkit. Poczytaj trochę, Wiki, obejrzyj parę filmów i do roboty. Wbrew pozorom sam proces nie jest aż tak skomplikowany jakby się wydawało. Nauczysz się na pierwszej warce i kolejne pójdą bez problemu.

Wysłane z mojego MI 4S przy użyciu Tapatalka

Link to comment
Share on other sites

A mniej więcej wiesz jakie piwa Ci smakują? Nie bierz lagerów bo trzeba fermentować w niższych temperaturach. Weź brew kita w stylu podobnym do tego co Ci smakuje. Będziesz miał porównanie co Ci wyszło. Jak lubisz piwa pszeniczne to spróbuj pszeniczne bo one najszybciej są gotowe do picia. Ja byłem niecierpliwy i miałem większość wypitego nim się zaczęło układać. :-)

 

Link to comment
Share on other sites

Lagera sobie odpuszczę narazie, bo nie mam warunków do dolnej fermentacji. Raczej wiec zdecyduje się na pszeniczne, ale cos dodać jeszcze do tego brewkitu ? Jakie drożdże polecacie ? Bo gdzieś mi przed oczami przeleciało, ze drożdże dołączane do brewkitow są słabe.

Link to comment
Share on other sites

W instrukcji napiszą by dodać 1kg cukru. Polecam dać ekstrakt słodowy. Drożdże w coopersie pale ale miałem spoko. Ale w 2 brew kicie st peters czy coś takiego to padaka była. Nawet bym dał US05. Ale może są tu spece od drożdży. W sumie to zależy jaka pszenica ;-) ja myślę cały czas o American Wheat. :-)

Link to comment
Share on other sites

Zamówiłem zestaw z receptur w wiki. Zobaczymy co to bedzie :) w niedziele odpalam gaz! Na pierwszy ogien idzie zacieranie, a jak przyjdzie paczka to wstawiam ekstrakt :)  może ktoś mi mniej więcej powiedzieć jak gotować w tym przepisie ?  

43917768-3B7E-4011-814C-23281ABAC052.png

Link to comment
Share on other sites

Na początek zacieranie jednotemperaturowe w 67C przez godzinę, lub jak masz wskaźnik jodowy to do negatywnej próby. Wygrzew w 76-78C, 10 minut. Wysladzanie, ja robię to określonej objętości i trzeba założyć, że część brzeczki odparuje przy gotowaniu, to wysladzaj, żeby mieć jej kilka litrów więcej niż docelowa ilość piwa. Później to wszystko na gaz. Jak zacznie wrzec, to po 10 minutach wrzucasz cały chmiel i gotujesz godzinę. Chodzisz, zadajesz drożdże i pilnujesz temperatury fermentacji.

Wysłane z mojego K4000_PRO przy użyciu Tapatalka

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.