Jump to content

Jakie drożdże w Cooper's Stout?


Recommended Posts

Witam serdecznie wszystkich! To mój pierwszy post na tym forum, choć Wam, ekspertom, przyglądam się od jakiegoś czasu. "Dobre robote tu robita pany"!

 

Być może jest to oczywiste, ale jakie są drożdże dodawane do brewkitów Cooper's? Zrobiłem sobie stouta z tego kit-u, odebrałem gęstwę (przy przelaniu na cichą). Warto w ogóle tych drożdży używać do innych piw? Poza datą "najlepiej spożyć przed" nie było informacji o partii, numerze, etc. Gdybym wiedział jakie to drożdże, może mógłbym użyć w kolejnej warce. One są całkiem zdrowe, zresztą stout miał ekstraktu początkowego tylko 10 blg i poleciała mi temperatura w górę.

 

Czyli: jakie to drożdże? Lać w kanał czy do brzeczki?

 

Thx,

Daw

Link to comment
Share on other sites

Kiedyś mi zostały, dodałem do nich drożdże pełne czyli mające więcej gram i piwko wyszło przyzwoite, nie są to drożdże klasy Safali czy Jack'a, ale np. użycie dwóch saszetek lub dodanie do innych nie robi większych szkód.

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Bogi said:

Kiedyś mi zostały, dodałem do nich drożdże pełne czyli mające więcej gram i piwko wyszło przyzwoite, nie są to drożdże klasy Safali czy Jack'a, ale np. użycie dwóch saszetek lub dodanie do innych nie robi większych szkód.

W mojej warce nawet nie dodałem nic innego (czyli poszła tylko saszetka dostarczonych przez Cooper's), a pociągnęły jak koń po błocie!

Rozumiem, że mówisz o suchych, tutaj miałem na myśli czy jest sens wykorzystywać gęstwe.

Link to comment
Share on other sites

Nie robiłem gęstwy na Coopers'ach, na normalnych drożdżach to prędzej, na tych miałbym obawy, choć może teraz zmienili podejście i do brewkit'ów dają odpowiednie drożdże, a nie że górniaki do lager'a i jakoś to będzie. Potem jak miałem coś Coopers'a to drożdże zbierałem, a dawałem sprawdzone. Próba nie strzelba.

Link to comment
Share on other sites

Właśnie, zastanawiam się jak wielki jest to problem słabych drożdży, a jak wielki słabego przechowywania brewkitów. Przykładowo jeden z nich, chyba English Bitter (choć to nie ma wielkiego znaczenia) przyszedł w tak zdeformowanej puszcze, jakby wpadł między dwa zawracające na siebie tankowce.

 

W "internetach" widzę opinie takie jak:

Quote

I have been brewing beers for over 20 years, and this has become my absolute favorite. Clean profile and super preformer. One day I forgot to adjust the temp on the heating pad, and it went above 90', the beer still turned out great. Just sprinkle it on top off the wort, and you will have a vigorous fermentation going within 12 hour

(źródło: https://www.homebrewing.org/Coopers-15-gram-Yeast_p_5247.html)

 

...albo tak:

Quote

Of the Cooper's kits I've done:

Lager
Canadian Blonde
Mexcian Cervesa (sp?)
English Bitter
Dark Ale
Stout

they've all came with the same yeast. I'm not complaining since I've enjoyed each of those kits (some more than others) but I'm wondering if I would have enjoyed them more if a yeast other than the generic Cooper's sachet was used. The list of kits I've done is short but it still covers a range of styles. How can one strain of yeast be the optimum over the entire range?

(źródło: https://www.homebrewtalk.com/forum/threads/extract-kit-yeast-myths-dispelled.487806/)

 

I zasadniczo nie ma tam nadal odpowiedzi: czy możliwym jest, że Cooper's hoduje własne drożdże, czy raczej to jakieś generyki o nieznanym pochodzeniu? Najszybciej, z tych komentarzy na homebrewtalk najbardziej prawdopodobnym wydaje się NDA z vendorem drożdży, więc może pochodzą np. z Fermentis?

 

Czy jest sposób na stwierdzenie pochodzenia drożdży? Muzyka, sztuka, kolor cytoplazmy?

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.