Jump to content

Zakażenie dzikimi drożdżami, tolerancja alkoholu


wlotu

Recommended Posts

Witam. Mam pytanie odnośnie tolerancji alkoholu dzikich drożdży brettanomyces, które najprawdopodobniej dostały się do mojej siódmej i ósmej warki. Ale chciałbym się jeszcze upewnić czy to na pewno brettanomyces.

 

Piwo nr 8 był to cienkusz: niecałe 8blg, 50% pszeniczny, 50% pilzneński, z dodatkiem domowego pasteryzowanego soku malinowego. Po 8 dniach blg wynosiło 1,8 a po kolejnych 5 dniach spadło aż do 0,5(temperatura fermentacji 19-22 stopni). Na powierzchni utworzyła się cienka biała błona. Same piwo jest lekko kwaśne, ale ogólnie w smaku nie jest złe. Jednak nie mam zamiaru go butelkować.

 

Natomiast mam zamiar inaczej postąpić z warką poprzednią, a był to RIS 24,5 blg. Po 19 dniach fermentacji burzliwej blg wynosiło 7,5. Przelewając na cichą i próbując piwa również zauważyłem białą błonę taką samą jak w kolejnej warce, natomiast samo piwo miało intensywny aromat jak mniemam brettów. Sensorykiem nie jestem, ale aromat ten był niemal identyczny jak piwo Brett Porter z browaru Recraft, które kiedyś piłem. Przechodząc do sedna sprawy, piwo te jest naprawdę dobre i chciałbym je zabutelkować. Pytanie brzmi: kiedy? Słyszałem, że bretty potrafią bardzo długo dojadać, ale pytanie czy będą dążyć do 0blg, czy raczej stężenie alkoholu może być dla nich za wysokie w takim RiSie. Obecnie piwo stoi od tygodnia na cichej w temperaturze otoczenia oscylującej około 19 stopni(podobnie było podczas fermentacji burzliwej). 

 

Na jakim blg w tym przypadku drożdże powinny stanąć, ile ta fermentacja powinna trwać. A może co jaki czas powinienem sprawdzać blg i po ilu dniach od ustabilizowania butelkować. Proszę o wszelkie rady i wskazówki :)

 

Link to comment
Share on other sites

Tolerancja alkoholu przez bretty jest zależna od szczepu, ale generalnie wysoka, przeważnie przekraczająca 10%. 

 

Podobnie odfermentowanie jest zależne od szczepu i innych czynników. Mogą zjechać do 0 lub nawet mogą osiągnąć ekstrakt ujemny, ale równie dobrze mogą się zatrzymać na 1-2Blg.

 

Przefermentować powinny w 3-4 miesiące, jeśli to faktycznie bretty i nie ma współistniejącej infekcji bakteryjnej, bo wtedy czas może się wydłużać i przekraczać nawet rok. 

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.