Jump to content

Użycie cieńkusza do nowego piwa


Recommended Posts

Robiąc kilka piw z rzędu (powiedzmy dzień po dniu), za każdym razem zostaje mi kilka litrów cieńkusza 4-6BLG (zakładając wysładzanie do poziomu 3BLG).
Do tej pory robiłem z tego jakieś piwa "gorsze" (owocowe, imbirowe, itp). 
No ale ile można takich resztek spożyć ;), dlatego zastanawiam się teraz czy mógłbym wykorzystać te "resztki" przy zacieraniu/warzeniu nowego piwa (oczywiście przy założeniu że style i skład w miarę do siebie pasują).

Jeśli tak ta na którym etapie, dodać wody w której będę zacierać kolejną warkę, czy lepiej użyć do wysładzania, a może nie warto zawracać sobie d.... i lać w kanał? (chociaż szkoda by było) :)
 

Link to comment
Share on other sites

nie widzę żadnych przeciwskazań żebyś to zamroził i potem dodał do kolejnej warki, i tak to będziesz gotował przecież. kwestia jedynie opłacalności takiego procederu, no i fajnie by było nie dawać wysłodzin ze stouta do pale ale ;). jakbyś miał większy ekstrakt to możesz zamrozić i zostawić to do rozkręcania startera. szybciej jednak chyba to pójdzie z ekstraktem słodowym

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.