Jump to content

Brzeczka z chmielin

goldi_WRO

Recommended Posts

Cześć, 

Czy ktoś robi tak jak ja że odcedza brzeczkę z chmielin i zadaje ją razem z całą brzeczką? 

Filtruję przez woreczek z siateczki chmieliny i odstawiam do opadnięcia reszty chmielin która przeszła przez woreczek. Po godzinie czy dwóch gotuję czystą brzeczke z nad osadu i dodaje jeszcze przed zadaniem drożdży do fermentora. 

Robi ktoś tak ? Myślicie że ma to jakieś negatywne skutki ? trawiastość czy inne posmaki? Ja nie stwierdziłem żeby pojawiały się dziwne niepotrzebne smaki, ale też nie robiłem eksperymentów z podziałem na piwo z dodatkową brzeczką i bez. 

Wychodzę z założenia że szkoda mi wylać litr piwa :) 

Może ktoś robił eksperyment i wie :) 

20190216_095447.jpg

Na zdjęciu brzeczka dopiero co odfiltrowana. później wrzucę zdjęcie po opadnięciu chmielin. 

Edited by goldi_WRO

Niektórzy to podobno odzyskują. Dla mnie robocizna z tym związana jest totalnie niewarta jakiegoś marnego litra piwa. 

Jeśli chodzi o negatywne skutki, to żadna trawiastość Ci z tego raczej nie wyjdzie, ale opóźniasz zadanie drożdży o kilka godzin, co w jakimś tam stopniu zawsze zwiększa ryzyko infekcji brzeczki. 

ja pezłom z chmielinami wylewam na sitko kuchenne, nad garnkiem. Po minucie wieszam nad fermentor, osad działa jak fitr. Dolewam do sitka wraz z ubywaniem, leci jakoś 5 minut.

Wszystko pod przykryciem i wygotowane, żadnej infekcji z tego tytułu nie stwierdziłem:D