Skocz do zawartości

Browar Otwocki


Rekomendowane odpowiedzi

Porter bałtycki trafił na cichą. Jak na 19,5 ekstraktu to jest bardzo lekkie piwo, trochę zbyt palone jak na mój gust. Ale kopa będzie miało bo po 2 małych próbkach (przelewałem 2 wiadra każde trzeba sprawdzić) to z piwnicy wyszedłem dużo weselszy :D

 

a i najważniejsze: ludzie kupcie sobie gruszki. Tu nie chodzi już o "sterylność" ale o wygodę. Grusza jest 100 razy wygodniejsza i wcale nie trzeba mieć 3 rąk. Ja ze swojej już nigdy nie zrezygnuje.

Edytowane przez Wiktor
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

odpaliłem wędzarnie i generator Boreckeigo to świetna rzecz. Na 2 sitach 40x40 mam 3,5 kg słodu, lekko zroszonego wodą, zobaczymy co z tego wyjdzie. Są i zdjęcia, to co widać to na razie prototyp, ale znając życie to będziemy na tym wędzić najbliższe 2 lata :)

Edytowane przez Wiktor
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja też wczoraj wędziłem na drewnie bukowym. Słód wczesniej namaczam na ok. 10 min. Jak raz uzyłem suchy to się trochę przyrumienił.

Co to za ustrojstwo pod spodem? Jak to działa i po co ten garnek?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to ustrojstwo to generator dymu Borniaka, takie coś ma Wena w swojej wędzarni, jest silniczek popychający wiórki dębowe na grzałkę gdzie się zwęglają produkując dym. A garnek jest po to żeby wygasić popiół który spada z grzałki. Tu dym jest zimny praktycznie nie czujesz ciepła ręką, więc nie ma ryzyka że się przypiecze, dlatego nie moczyłem za bardzo bo mi nie wyschnie w takiej wędzarni. W przyszłości zamocuje elektronikę ze starego piekarnika.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mam 3,5 kg wędzonego słodu pszenicznego. Pomimo wędzenia przez 3 godziny, aromat nie jest powalająco intensywny, ale wyraźnie czuć. Zrobię na tym grodzisza, pewnie dam gdzie 70% tego słodu i zobaczymy co wyjdzie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mam 3,5 kg wędzonego słodu pszenicznego. Pomimo wędzenia przez 3 godziny, aromat nie jest powalająco intensywny, ale wyraźnie czuć. Zrobię na tym grodzisza, pewnie dam gdzie 70% tego słodu i zobaczymy co wyjdzie.

Zamknij szczelnie ten słód na 2 tygodnie a powinien jeszcze nabrać aromatu. U mnie jest zawsze bardziej intensywny niż weyermann.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dostałem maila z empiku że udało im się skompletować ostatnią moja pozycję, a pracowali nad tym od... 8 grudnia :|

 

z ciekawych rzeczy za tydzień w poniedziałek moja grupa na laboratorium będzie badać czystość mikrobiologiczną mojej wody :|

 

Te drożdże duvelowe słabo flokulują, ale ja jestem cierpliwe bydle poczekam, w smaku na razie bardziej przypomina gęstwę niż piwo, ale zero kwasu więc jak opadnie to będzie super piwko :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zakupiłem dziś strzykawkę do peklowania i osłonki na kiełbaski - niestety w piwowarze były tylko cieniutkie, ale nic nie szkodzi zrobi się coś a'la kabanosy albo frankfurterki. 3 raz szedłem do tego sklepu bo 2 razy trafiłem na zamknięte drzwi to musiałem z czymś wrócić do domu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

otworzyłem tmave i muszę powiedzieć że całkiem fajne wyszło. Trochę karmelowe, odrobina słodyczy, no ale nadal dominuje kawa, byłoby lepsze gdyby dać trochę mniej słodu palonego, ale teraz jak się dogazowało i jest tak leciutko gazowane to wyszło bardzo fajne delikatne piwko.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No no. Szykuje się ostra konkurencja w Żywcu. Jesteś już drugim (pierwszy był Apolloks), który zachwyca się swoim własnym Tmavym. I dobrze, fałszywa skromność jest.... fałszywa :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja jeszcze mojego nie próbowałem (dopiero 2 tygodnie w butelkach siedzi), ale pewnie dołączę do chóru zachwycających się. :)

 

Co nie znaczy, że będzie "konkursowe", sądzę że będzie za mało słodkie...

mój nawet 2 tygodnie nie leży a już 4 butelki opędzlowałem :/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wczoraj powstała warka nr 52 i była to powtórka duvela z warki 51:

 

duvel

-----

Piwowar:

Styl:Belgian Tripel

Warka:35.00 LAll Grain

 

Charakterystyka

---------------

Gęstość z receptury:1.068 OG

Goryczka z receptury:30 IBU

Kolor z receptury:3° SRM

Przewidywane FG:1.017

Alkohol objętościowo:5.5%

Alkohol wagowo:4.3%

 

Składniki

---------

Belgian wheat 0.25 kg, Grain, Mashed

Cane sugar 1.00 kg, Sugar, Other

CaraPils 0.50 kg, Grain, Mashed

Pilsener Optima 7.00 kg, Grain, Mashed

 

Saaz 35.00 g, Pellet, 15minut

Saaz 30.00 g, Pellet, 5minut

Styrian Golding 80.00 g, Pellet, 70minut

Duvel yeast 1.00 unit, Yeast,

Irish Moss 1.00 unit, Fining,

 

zacieranie jak poprzednio. Zdane gęstwą prosto z fermentora z poprzedniej warki i już ładnie fermentuje, jutro może do ciepłego trafi bo teraz jest w 16°C. I może w końcu zabiorę się za namnożenie drożdży do grodziskiego, już sobie wszystkie pożywki przygotowałem.

 

porobiłem trochę zdjęć może wrzucę potem.

Edytowane przez Wiktor
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Żytnie trafiło do butelek. Fermentowało w 16°C wiec wyszło dość czyste w smaku, choć jest to "coś" z żyta. Nigdy nie piłem żadnego żytniego więc ciężko mi się określić :D wyszło 40 butelek + szampanówka, rozlane z 130 g cukru.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

rozpocząłem propagację drożdży do grodziskiego, mam nadzieję że do czwartku uda mi się uzyskać odpowiednią ilość drożdży, tak aby nawarzyć piwa jeszcze przed wyjazdem.

 

Dogazowałem kega z marcowym, i odwiesiłem do swoich kegów kartoniki z opisem zawartości.

 

Jakoś przyszła wiosna i popadłem w wiosenne odrętwienie i jakoś nie mogę się zabrać za nic, mam nadzieję ze mi szybko przejdzie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a no i bym zapomniał, 3 rzeczy:

 

przebadaliśmy moją wodę na laborkach z mikrobiologii: coli nie ma, a i innych bakterii jest tyle że się w normach mieści. Nie to co woda z Wisły która tez badaliśmy ;)

 

rozlałem duvela w kega i 7 butelek. Zdziwiło mnie, bo po paru dniach w chłodzie wyklarowało się jak lager po miesiącu w lodówce. Keg pojedzie do Wisły więc będzie okazja spróbować.

 

Dziś zrobiłem warkę 53 grodziskie. W końcu, bo zabierałem się do niego chyba od stycznia. 20 parę litrów brzeczki 8 blg sobie stoi i poczekam aż ucichnie fermentacja i wtedy zajrzę i albo poczekam aż wszystko opadnie, albo wyklaruje żelatyną. Fermentowane oryginalnymi grodziskimi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziś zrobiłem warkę 53 grodziskie. W końcu, bo zabierałem się do niego chyba od stycznia. 20 parę litrów brzeczki 8 blg sobie stoi i poczekam aż ucichnie fermentacja i wtedy zajrzę i albo poczekam aż wszystko opadnie, albo wyklaruje żelatyną. Fermentowane oryginalnymi grodziskimi.

A jaki skład i zacieranie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Grodziskie

----------

Piwowar:

Styl:Generic Ale

Warka:20.00 LAll Grain

 

Charakterystyka

---------------

Gęstość z receptury:1.035 OG

Goryczka z receptury:33 IBU

Kolor z receptury:2° SRM

Przewidywane FG:1.009

Alkohol objętościowo:3.4%

Alkohol wagowo:2.7%

 

Składniki

---------

pszeniczny wędzony 1.50 kg, Grain, Mashed

Optima pilsner 1.25 kg, Grain, Mashed

Lomik 20.00 g, Pellet, 15minut

Lomik 50.00 g, Pellet, 70minut

Irish Moss 1.00 unit, Fining,

drożdże grodziskie 1.00 unit, Yeast,

 

Notatki

-------

Notatki do receptury:40C - 30 minut

55C - 15 minut

72 - 40 minut

78 - 10 minut

 

Notatki do warzenia:19 litrów brzeczki przedniej 12,5 blg

 

start chmielenia 17:50

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.