Jump to content

Pomiar Blg różny w różnym czasie tej samej próbki


Recommended Posts

Mam 8 warek za sobą i bardzo często powtarza się ten sam problem. Sprzęt używany przy opisywanym problemie to kocioł Klarstein i refraktometr. Otóż pobierając brzeczkę czy to przed gotowaniem, czy po gotowaniu zdarza się, że ta sama próbka daje inne wyniki rzędu 2 stopni. Moje postępowanie wygląda tak: 1. odkręcam kranik, zakładając, że ,,schowana" w zaworze brzeczka może mieć inną gęstość spuszczam jej trochę i dopiero pobieram próbę. 2. schładzam do temperatury ok 20-22 stopni (refraktometr wyskalowany w 20C), 3. mierzę. Do pomiaru wracam po kilku, czasem kilkunastu godzinach (rankiem , gdy warzę w nocy) i te wyniki najczęściej się różnią... Nie rozumiem.

Link to comment
Share on other sites

No własnie nie zwiększa, w sobotę wieczorem po warzeniu było 17,4, a rano 15,2... Nie wiem... Może ma to związek z tym, że świeża brzeczka nie jest tak klarowna? Chociaż próbę pobieram po ochłodzeniu, gdy większość mętów układa się już na dnie.

Link to comment
Share on other sites

Klarowność brzeczki wpływa na 'rozmycie' się granicy obszarów bialy-niebieski w refraktometrze. Im bardziej mętna brzeczka tym bardziej rozmyta granica.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.