Skocz do zawartości

Redukcja miedziana 15mm > 10 mm


bielok

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć :beer:

 

Jejski niestety jak pisali poprzednicy nie znajdziesz przejścia z rurki fi 6 mm na 1/2'. Mam w B-B sklep z dość dużym wyborem asortymentów do instalacji miedzianych i redukcje o 1 wymiar. Ty myślisz że jakbym kupił redukcję z 8 mm na 1/2 cala to sklepywał bym te rurki ;-)?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szukaj raczej w hurtowniach instalacyjnych. Szczególnie tych, które zaopatrują instalatorów klimatyzacji i lpg. Takie małe złączki są jednak bardzo drogie. Ja wykonuję takie połączenia samodzielnie. Na przykład z 8mm odpadu rurki jest łatwo wykonać mufkę czy trójnik dla rurki 6mm. Potrzebna tylko wiertarka. Jeżeli łączenie w kształcie T jest na styk, dobrze jest wspomóc się podkładką lub pierścieniem z cienkiego drutu w miejscu łaczenia właśnie. Stanowi to wzmocnienie mechaniczne takiej konstrukcji. Aby jeszce bardziej to wzmocnić można rurkę i otwór nagwintować, następnie skręcić i zalutować. Gwint nie musi być długi, wystarczy jeden zwój.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja do swojej chłodnicy 10mm mam dolutowaną przejściówkę na gwint chyba 1/2 cala (taki, że bez problemu nakręcam wąż od prysznica). Całą operację przeprowadzał mój ojciec. U znajomego który ma sprzęt do lutowania znalazł taką redukcję (a nawet z mniejszą średnicą ok 8mm), rozwiercił ją do 10 i przylutował. W Castoramach nie ma czegoś takiego bo sam szukałem i zaczynało się chyba od 12 mm.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli jesteśmy przy obróbce miedzi, to jest jeszcze jeden patent na montowanie cienkich rurek w ściance lub grubszej rurze. Aby zwiększyć powierzchnię styku i wzmocnić połączenie lutowane można wykonać kołnierz. Zwykle stosuję do tego wiertarkę i gwóźdź lub pręt, czasami wiertło do betonu lub nawet zwykłe ale kręcące się w drugą stronę. Patent polega na rozgrzaniu miedzi przez tarcie i przepchnięciu narzędzia przez otwór. Dobrze jest od spodu podłożyć drewniany klocek. Jeżeli docelowy otwór jest większy, lub na nierównej powierzchni (rurze) należy wywiercić najpierw pilota mniejszym wiertłem. Po kilku próbach można już dojść do wprawy. W takim kołnierzu (po lutowaniu) rurka jest trzymana o wiele mocniej niż w zwykłym otworze.

22533067.jpg

Tak jek napisano wyżej kołnierz można też wykonać z mosiężnej lub miedzianej podkładki nakładanej na montowaną rurkę na styku ze ścianką. W ostateczności może to być pierścień z drutu miedzianego. Nie jest tak mocne jak powyższy patent ale zawsze to lepsze niż nic (czyli lutowanie na przelot do cienkiej ścianki). Zdjęcie poniżej przedstawia trójnik z rurki 8 i 6mm. Widoczny pierścień z drutu wzmacnia połączenie.

tr3aa.jpg

Edytowane przez cemik1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.