Jump to content

Recommended Posts

Hej!

 

Mam maly problem z Belgian Blond Ale. Z zalozenia miala to byc 17 a wyszlo 21 (Tak dalem cukier kandyzowany).. w dodatku barwa ciemno brunatna. Podejrzewam ze duzo wody wyparowalo i slod biscuit zrobil swoje. W kazdym badz razie problem lezy gdzie indziej. 

 

12 litrow na burzliwej dwa tygodnie i zeszlo do 7 BLG. Cicha trwa juz 24 dni i dzis bylo gazowane przy 5 BLG. Dopiero po ponad tygodniu cichej zaczelo sie bulganie i pojawila sie piana ktora utrzymuje sie do dzis. 

 

Czy sadzicie ze powinienem butelkowac juz dzis?. Czy poczekac jeszcze z tydzien? A moze przelac do innego fermentora zeby oddzielic od martwych drozdzy?

 

Z gory dziekuje.!

Link to comment
Share on other sites

Za szybko przelałeś za pierwszym razem.

 

Ja bym jeszcze czekał, gdzie Ci się spieszy? Przelewać nic nie trzeba. Zapewne dodałeś za mało drożdży jak na taki ekstrakt i teraz są ekscesy. 

 

Polecam lekturę: http://www.beerfreak.pl/dekalog-fermentacji-piwa-domowego/

Link to comment
Share on other sites

Daj tym biednym grzybom spokojnie zjeść tę gęstą zupę którą je uraczyłeś. Tydzień dłużej nie zrobi Ci piwa o smaku kostnicy, z tego co wiem drożdże nie zabierają się za kanibalizm jak mają cukier  i troszku tlenu w zasięgu łapek. Tydzień za mało a zamienisz domową produkcję piwa w domową produkcję broni.

Edited by c64club
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.