Jump to content

[Kraftmagia]Puszka zostanie z nami na dłużej


Pierre Celis

Recommended Posts

Przemek Iwanek

Stało się. Puszka zaistniała, okrzepła i ma ochotę zostać z nami na dłużej. To co jeszcze rok temu nie było przesądzone, dziś staje się faktem.

Puszkuj, nie pytaj

Niedawne wątpliwości dziś stają się nieaktualne. Browary rzemieślnicze puszkują coraz chętniej. Wydaje się więc, że bariera psychologiczna puszki jako przeznaczonej do „bieda piwek” – to pieśń przeszłości. Fani piw rzemieślniczych chyba już nie mają z tym problemu.

nepomucen2-722x1024.jpg

Podpytywałem w sklepach z kraftem, jak postrzegana jest puszka. Generalnie – pozytywnie. Owszem, zdarzają się twardogłowi, którzy w puszcze nie kupią. Ale są i neofici, którzy chcą tylko puszki. Bilans wychodzi więc gdzieś po środku.

Nieco inaczej wygląda mój lokalny sklep osiedlowy z alkoholem. Tutaj w lodówce z kraftem twardo rządzą butelki, puszkom wstęp wzbroniony. Miejsce puszek jest na palecie pośrodku z piwesiem w promce „Wiatr od Gór”.

Powiew estetyki

Puszki od rzemieślników często są estetyczne. To fakt. Puszki mają olbrzymią przewagę nad butelką – możliwość ozdobienia całej, dość jednolitej, walcowatej powierzchni. Wiele browarów wykorzystuje tą okazję znakomicie.

110301326_2631250867142420_2331744261201

Choć nadal jest bardzo barwnie, to trzeba przyznać że coraz częściej także ze smakiem. Okazuje się, że kolorowe nie musi oznaczać poziomu kolorowanek z przedszkola. Mam nadzieję, że tę chorobę wieku dziecięcego browary mają już za sobą. Piwo jest dla dorosłych ludzi i dobrze, jeśli opakowanie to odzwierciedla. Misiaczki zostawmy nieletnim.

Szalone, ale często dopasowane kolory, fantazyjne grafiki, artystyczne niedopowiedzenia, a nawet zdjęcia – wszystko to można znaleźć na puszkach. Na półce trzeba się wyróżniać, ta prawidłowość nadal obowiązuje, a pstrokatość pomaga. Nie mam z tym żadnego problemu. Ale jeżeli jakiś browar pójdzie w minimalizm, jak brytyjski BBNo, albo w stonowane kolory, to też się nie obrażę. A wręcz pochwalę.

101011337_2919613724752324_6916570695883

Zdjęcia: Browar Szpunt, Browar Nepomucen, Browar Maltgarden, Browar Brewery Hills

The post Puszka zostanie z nami na dłużej appeared first on Kraftmagia.

Przeczytaj cały wpis

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.