Skocz do zawartości

Analiza przepisu pils 12blg


stupol

Rekomendowane odpowiedzi

W przepisie z zacieraniem mam informacje, że do wody w temp 50 stopni wsypać słód. Następnie przerwa 10min w 54, 65 stopni 50min, 72 stopnie 10min, 76 stopni filtracja. Potem jest informacja, że wysladzamy w temp 72 stopni do uzyskania 20l.

Ponieważ jest to moja pierwsza Warka w kotle i pierwsza że słodów mam wątpliwości czy 2l wody wystarczy do wydladzania, przy zalozeniu że w zalanych na początku 20l odparuje 10%? Na końcu przepisu jest jrnromacja ażeby po schłodzeniu brzeczki dolać wody do uzyskania 20l - tu też mam wątpliwość czy takie postępowanie jest zgodne ze sztuką.

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22 minuty temu, stupol napisał:

W przepisie z zacieraniem mam informacje, że do wody w temp 50 stopni wsypać słód. Następnie przerwa 10min w 54, 65 stopni 50min, 72 stopnie 10min, 76 stopni filtracja. Potem jest informacja, że wysladzamy w temp 72 stopni do uzyskania 20l.

Ponieważ jest to moja pierwsza Warka w kotle i pierwsza że słodów mam wątpliwości czy 2l wody wystarczy do wydladzania, przy zalozeniu że w zalanych na początku 20l odparuje 10%? Na końcu przepisu jest jrnromacja ażeby po schłodzeniu brzeczki dolać wody do uzyskania 20l - tu też mam wątpliwość czy takie postępowanie jest zgodne ze sztuką.

Pozdrawiam.

Za pierwszym razem i tak wszystko wyjdzie inaczej. Daj ten przepis

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 minut temu, stupol napisał:

mam wątpliwości czy 2l wody wystarczy do wydladzania

Z zalanych na początku 20 litrów w młócie zostanie ok. 0,85 l na każdy kilogram słodu (takie założenie, musisz sprawdzić jak przy Twojej filtracji to wyjdzie).

To pierwsza strata do wyrównania wysładzaniem. Potem dopiero odparowanie i to co zostaje w chmielinach.

Osobiście zalałbym 20 a wysładzał 10 litrami.

19 minut temu, stupol napisał:

dolać wody do uzyskania 20l - tu też mam wątpliwość czy takie postępowanie jest zgodne ze sztuką.

Zależy ile masz i czego chcesz. przed dolaniem, zmierz BLG i policz według wzoru: https://wiki.piwo.org/index.php/Przelicznik_ilości_dodanej_wody

W domowym piwowarzeniu jest dobre, że (poza fizyką, chemią i logiką) to Ty jesteś decydentem we wszystkich aspektach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.