Jump to content

zasada

Moderators
 • Posts

  3966
 • Joined

 • Last visited

 • Days Won

  161

Everything posted by zasada

 1. 23.06.2024, Szreniawa k.Poznania: Piwo z kulturą - XIII Szreniawski Festiwal Piwa 23.06.2024 r. godz. 11.00-18.00 Głównym celem przedsięwzięcia jest przedstawienie historii i tradycji spożywania piwa na ziemiach polskich oraz przybliżenie sposobu jego warzenia. Wydarzenie ma charakter edukacyjno-rekreacyjny i jest przewidziane głównie dla osób dorosłych. Zapraszamy jednak całe rodziny, ponieważ dla dzieci przygotowaliśmy dodatkowe atrakcje. Przedstawimy ponadto małe i średnie browary, funkcjonujące obecnie w Wielkopolsce, charakteryzujące się produkcją wyjątkowych i rzadko spotykanych piw. PROGRAM IMPREZY – ciekawostki piwne – występ zespołu muzycznego „Twister” – konkursy dla publiczności (m.in. zostań degustatorem piwnym) – prezentacja piw małych i średnich browarów – możliwość zakupu różnorodnych piw – pokaz domowego warzenia piwa (WOT PSPD) – pokaz wyrobu precli – zwiedzanie zabytkowej części gorzelni – dla miłośników dawnej motoryzacji, na podwórzu folwarcznym: zabytkowe pojazdy kolekcjonerskie oraz prezentacja samochodów klubu „Stare Ale Jare” Organizatorzy zachęcają do skorzystania z pociągów Kolei Wielkopolskich, które na ten dzień dla osób przyjeżdżających do Muzeum przygotowały promocyjne ceny biletów. Dojazd do Muzeum komunikacją zbiorową: pociąg Kolei Wielkopolskich z Dworca Głównego i przystanku Dębiec – podróż trwa ok. 20 min (przystanek Szreniawa znajduje się tuż przy Muzeum) autobusy – 703, 705, 707 z Górczyna – dojazd do Szreniawy trwa ok. 20 minut, dotarcie do Muzeum dodatkowe 5 – 6 minut. Źródło: https://muzeum-szreniawa.pl/piwo-z-kultura-xiii-szreniawski-festiwal-piwa-23-06-2024-r/ Nie wiem jak w tym roku sprawa wygląda w szczegółach, z przyczyn rodzinnych nie mogę brać udziału ale zawsze było to miłe, piknikowe wydarzenie dla rodzin z dziećmi.
 2. To ja tylko przypomnę, że wątek dotyczy słodowości w lagerze w zależności od użytych drożdży. Innymi slowy proszę o zakonczenie wątków pobocznych.
 3. Przy porterze gdy chodzi o minimalizowanie posmakow palonych dodajesz pod koniec. Takze w tmavym, dunkelach, schearzbierach, black ipach. Przy stoutach dajesz od razu bo maja byc palone. PS.dobry ruch z zacieraniem.
 4. zasada

  lol :)

  https://9gag.com/gag/a2vYQ8Y
 5. Na facebookowym profilu konkursu European Beer Star zakomunikowano: Porter Bałtycki zastępuje Strong Portera Wspólnie z Polskim Stowarzyszeniem Browarów Rzemieślniczych opracowaliśmy opis kategorii dla „Portera Bałtyckiego”. Łącznie z Grodziskim w European Beer Star znajdują się obecnie dwie kategorie pochodzenia polskiego i polsko-bałtyckiego. Rodzaj fermentacji podany w opisie kategorii zapewnia lepszą porównywalność w degustacji: w kategorii, która na EBS 2024 ma numer 46 może zostać zgłoszony wyłącznie Porter Bałtycki dolnej fermentacji. Źródło: https://www.facebook.com/EuropeanBeerStar/posts/pfbid02PVT28q8P76BGRxuNJC1C58Qe3zNLENBweYWGh5C6inNKeuo7QDp1go6MhUcfRunol Opisy kategorii 2024 z zaznaczeniem modyfikacji: https://www.european-beer-star.com/ebs-de-wAssets/docs/kategorien-en/PL-Kategoriebeschreibung-2024.pdf
 6. Ja szedlem wedlug tego filmu: ale tak ladnie nie pozabezpieczalem i kable mi wisza a pompa luzem obok gara stoi.
 7. @INTseed czytalem o takim zabiegu podczas robienia barleywine i wyslodkowego pale ale. Ale z telefonu w biegu nie znajduje linka.do wpisu/filmu. edit: chodziło mi o https://chopandbrew.com/episodes/storm-in-a-teacup-barleywine-brew-day/ i dałbym sobie głowę uciąć, że oni do bittera dodali crystal, ale jak teraz patrzę, to mi się uwidziało. Ale jak na końcu napisał @Łachim jest chyba najsensowniej.
 8. O! Chyba jestes pierwszym na forum piwowarem dokumentującym użycie tych drożdży. Cos ciekawego o tej cold ipie jesteś już w stanie powiedzieć?
 9. Do dłuższego leżakowania (2 lata to znowu nie tak strasznie długo) imo nadają się zdecydowanie mocne lagery: portery bałtyckie i podwójne koźlaki. Szczególnie podwójne wędzone koźlaki. Wędzonego charakteru samym ekstraktem nie osiągniesz ale przy partial mash już tak. W stareńkich i śmigających na forum recepturach Johna Bulla masz koźlaka.receptury_z_ekstraktów_JB.pdf
 10. Brulosophy opublikowało wyniki tegorocznego badania ankietowego piwowarów domowych wraz z możliwością porównania bieżących wyników z wynikami edycji od 2019. Podsumowanie wyników rozpoczyna się nastepująco: Po dość atrakcyjnej wizualnie i dynamicznej prezentacji wyników, przeczytać możemy: Całość opracowania dostępna na blogu: https://brulosophy.com/2024/05/27/2024-general-homebrewer-survey-results/
 11. Są wyniki: https://brulosophy.com/2024/05/27/2024-general-homebrewer-survey-results/#more-153968
 12. Cześć, powodzenia w warzeniu, powodzenia w forumowaniu! Spławik zostawiaz w wiadrze?
 13. Reverse Osmosis - odwrócona osmoza
 14. @piepszot pierwszy post zapowiadał wpis o gruitach, drugi linkuje jakieś niezwiązane z piwowarstwem treści. Przenoszę do Hyde Parku i proszę wyedytuj swój post bo wkleiłeś treść jak cytat - jest nieczytelne. Z filmu dałem radę obejrzeć tylko kilka chwil i po dwóch poniższych odpuściłem: 1. Piwo i chmiel to nic innego tylko otwarta wojna, którą toczą właśnie siły ciemności od dawien dawna 2. Tysiąca lat temu ludzkość nie znała piwa - może znała, może nie znała. 3. Słownikiem medycznym - humulus lupus. Myślę. że promowanie takich bzdetnych treści jest szkodliwe.
 15. Wątek: OSTRY DYŻUR - wątek TYLKO dla potrzebujących pilnej pomocy ! został zamknięty w związku z panującym w nim bałaganem. Jego następca to OSTRY DYŻUR - TYLKO PILNA POMOC. Wraz z nowym otwarciem przypominam (i cytują): w tym wątku można wpisywać proste pytania wymagające pilnej odpowiedzi. Pytania, na które odpowiedzi można poczekać można zadawać np. w wątku https://piwo.org/forums/topic/10089-dla-poczatkujacych-czuję-się-całkowicie-zagubiony/ albo innych miejscach forum (np. wątku o infekcjach).. Co jest PILNE? Pytania typu: "przy wyjmowaniu chłodnicy mucha wpadła mi do brzeczki", "ratunku, zacier nie chce się scukrzyć" "ja już chmielę, a drożdże w starterze nie ruszyły", "miałem zadawać drożdże a przecieka mi kranik w fermentacyjnej", ´pękł mi termometr w zacierze - czy muszę wylać całość" i inne związane z dziejącym się tu i teraz. Co nie jest PILNE? Kiedy butelkować? Jak obliczyć wydajność skoro z 5kg słodu wyszło mi 20 litrów 12BLG? Czy lepiej klarować mchem irlandzkim, whirlflockiem, cold crashem czy żelatyną? Za tydzień warzę NEIPĘ, czy kleikować płatki? Otwieram wiadro a tam błona na powierzchni - co robić? Wraz z nowym otwarciem wzmaga się aktywność moderatorska. Wpisy o charakterze "niepilnym", będą ukrywane, usuwane, przenoszone do innych wątków (w zależności od swojego charakteru). Dbajmy o siebie i nie śmiećmy na forum.
 16. Dojechalem Intercity i jutro z kompa potnę posty nie "ostro dyżurowe". @Sebsn122 wątek jest do szukania pomocy w nagłych wypadkach. Patrz pierwszy post. Pytanie o butelki kontrolne i historie z winem nie mają tu miejsca.
 17. Fajny "content" na bloga czy do soszjali.
 18. https://www.portalspozywczy.pl/alkohole-uzywki/wiadomosci/przetestowali-20-piw-bezalkoholowych-z-tego-ciesza-sie-najbardziej,256247.html
 19. Powodzenia w doskonaleniu umiejętności przy garach i uzupełnianiu wiedzy na forum!
 20. Jest! https://sjp.pwn.pl/szukaj/piwowarstwo.html
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.