Skocz do zawartości

Chmielenie brzeczki wywarem z chmielu podczas fermentacji


Szubieta

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Chciałbym zwiększyć nachmielenie brzeczki poprzez dodanie niewielkiej ilości (100-150ml) schłodzonego (20stopni C) wywaru z chmielu w trakcie fermentacji nastaw ma 7 dni a fermentacja 5dni.

Chcę dodać ok 30g chmielu: chmiel lubelski  granulat chmielowy typ:t-90

Nastaw 23 l

Brzeczka z brew kitu coopers lager + polepszacz do piwa (50% słód jęczmienny suchy 50% glukoza.

Drożdże dolnej fermentacji z zestawu

Wcześniej robiłem bez dodatkowego chmielu i dla mnie troszkę mało chmielowy smak.

Czy mogę w takiej postaci wlać/wsypując chmiel do woreczka do nachmielania i wrzucić do brzęczki?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej, ja się trochę pogubiłem chcesz chmielić na zimno czy robić tzw "herbatkę chmielową".

Chcesz podbić goryczkę czy smak/aromat chmielu?

Ja raz "dochmielałem" red ale 20g chmielu w granulacie gotowałem w litrze wody przez 45 minut i taką odcedzoną "herbatkę" dolałem. Piwo wyszło spoko ale nie wiem jakie by wyszło bez tego- próbowałem tylko trochę z testu FFT a potem tego dochmielonego i za dużo czasu minęło i nie wiedziałem ile to ma wpływu.

W skrócie herbatka trochę poprawia gorycz jak jest długo gotowana - jak krócej to aromat smak. Podobnie z aromatem i smakiem daje chmielenie na zimno aczkolwiek nie wiem czy lubelski jest do tego najlepszym kandydatem.

Tak z ciekawości ile masz IBU z tego zestawu a ile chcesz osiągnąć (albo co chcesz osiągnąć)? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

z herbatką mam dobre i złe doświadczenia w kwestii aromatu i nie bardzo wiem od czego to zależy. Złe to takie, że herbatka z Zuli nie wniosła nic do smaku ani aromatu, a dała ludwikową pianę. Innym razem polski Cascade dał w smaku brzoskwiniową soczkowość, ale z pianą to samo. Póki co zarzuciłem eksperyment, ale kiedyś do tego wrócę i na mikrowarkach porównam z chmieleniem na zimno czy to kwestia chmielu czy metody.

A co do wsypania luzem do fermentora podczas fermentacji to jeżeli nie będziesz chciał odzyskiwać gęstwy (chociaż nawet i tak to by się dało) to wsyp chmiel spokojnie do fermentującego piwa

11 godzin temu, LewySierpowy napisał:

W skrócie herbatka trochę poprawia gorycz jak jest długo gotowana - jak krócej to aromat smak. Podobnie z aromatem i smakiem daje chmielenie na zimno aczkolwiek nie wiem czy lubelski jest do tego najlepszym kandydatem.

Albo można lekko inaczej do tego podejść i zamiast czasem gotowania grać temperaturą i np. dla goryczki pogotować we wrzątku, a dla aromatu i smaku poczekać aż temperatura wody spadnie do ~80 stopni i wrzucić chmielu i mieszać robiąc de facto takiego whirpoola tylko, że w wodzie.

 

Co do Lubelskiego - pełna zgoda. Nie wiem czy ten chmiel nadaje się na cokolwiek innego niż na lekką goryczkę albo na bycie jednym z wielu chmieli dodanych do warki. Przynajmniej z tego co kupowałem w sklepach. Może z innych źródeł się nadaje.

 

No i też wypadało by autor uściślił co ma na myśli pod pojęciem smaku chmielowego. Bo możliwe, że ma na myśli goryczkę, która z racji gorzkości kojarzy się ze smakiem gorzkim, ale w piwowarstwie rozróżnia się jeszcze oddzielną kategorię smaku chmielowego, który, wiadomo, też gorzki to jednak każdy doskonale wie, że to jakościowo inna rzecz niż gorycz. Moim zdaniem to co nazywamy smakiem chmielowym i jest bardzo szeroko i tanio dostępne by sprawdzić co to ten smak chmielowy to np. Miłosław Pilzner (zielony). Tam jest chmielenie na zimno Styrianem Goldingiem i chyba w tej klasie cenowej jest to jedne z niewielu szerokodostępnych piw o SMAKU chmielu, a niekoniecznie goryczkowe.

Może niech autor wątku poda przykład jakiegoś piwa, które jego zdaniem ma ten smak chmielowy to łatwiej będzie nam się domyślić co chcemy uzyskać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.