Skocz do zawartości

sposób na stałe odparowanie


Rekomendowane odpowiedzi

Witam, mam pytanie odnośnie odparowania:

 

Jak jesteście w stanie osiągnąć stałe odparowanie? rozumiem przez to, że zawsze odparuje wam stała wartość np. 3-4 litry (warze warki 20l)

 

Dotychczas próbowałem:

 

-Warzenie na taborecie gazowym- wiadomo - jest pokrętło od regulacji intensywności ognia, czasem ustawi się za mało, czasem za dużo

-Grzałka zanurzeniowa 2000W- jak na razie najbardziej powtarzalny sposób, prawie zawsze odparowuje 4l, czasem 3, nie jestem w stanie dojść skąd te różnice.

 

Warze w garażu, być może różnica w odparowaniu wynika z temperatury otoczenia.

Garnek emaliowy, bez wygrawerowanej podziałki w środki- pomogła by?

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teoretycznie szybkosc odparowania zalezy wprost od mocy grzania

m = P / r

r jest cieplem parowania wody

 

Jezeli masz jakies roznice w garazu to moga one wynikac ze strat cieplnych. Garnek emaliowany ma cienka scianke i latwo oddaje cieplo do otoczenia. Jesli w garazu jest zimno to wiecej ciepla idzie w gwizdek.

 

Tyle teoretycznie, ale para bedzie szybciej uciekac znad gara jezeli wentylacja pomieszczenia jest wieksza. Rowniez gdy temperatura otoczenia jest nizsza, wtedy maksymalna pojemnosc wilgoci w powietrzu jest nizsza.

 

Wiec w tak malej skali trudno o powtarzalnosc. Zreszta nie ma powodu, zeby o nia zabiegac. Jezeli odparowalo Ci za duzo po prostu dolej zimnej wody ( butelkowej) lub zrob mocniejsze piwo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.